İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türkiye’nin Utanç Günü! 31 Mart 2015 | Dakika Dakika Operasyon - Rehine Krizinin Ardında Soru İşaretleri - İstanbul Barosu’ndan Erdoğan’a Yanıt

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Türkiye’nin Utanç Günü! 31 Mart 2015

Resmi ekleyen


Dün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kötü günlerinden birisini daha yaşadı.

Koskoca ülkenin neredeyse tamamında elektrikler gitti ve saatlerce gelmedi. Hastaneler, toplu ulaşım araçları, evler kısacası tüm ülke adeta kilitlendi. Vatandaş elektrik kesintisinin şokunu yaşarken bir haber de Çağlayan Adliyesi'nden geldi. Türk yargısının namusu konumundaki adliyeye gelen eli silahlı teröristler bir cumhuriyet savcısını rehin aldı ve günün sonunda öldürdü. Peki gazeteler bu utanç gününü nasıl gördü? İşte günün gazete manşetleri...


Resmi ekleyenDakika Dakika Operasyon


Silahlı 2 terörist saat 12:30’da Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin aldı.

Odasında rehin alınan Savcı Kiraz'ın kurtarılması için düzenlenen operasyon yakllaşık 8 saat sürdü. Kiraz, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürütüyordu.

Rehin alma olayının öğrenilmesinin ardından duruşma salonları boşaltıldı.

Özel harekat timleri adliye önünde geniş güvenlik önlenleri aldı.

Teröristler 12:30’da savcıyı rehin açıkladılar ve 12:36’da bunu sosyal medyadan duyurdular. Savcının başına silah dayanmış bir fotoğraf paylaştılar.

Teröristler, adliyeye ellerini kollarını sallayarak girdiklerini ve savcının odasına güvenlik görevlilerinin girmemesi için bir iki el ateş ettiklerini söylediler.

Savcı Kiraz'ı kurtarma operasyonu yaklaşık 9 saat sürdü.

Saat 20.25 sularında adliyeden silah sesleri duyuldu. Operasyon başladı.

Silah seslerinin ardından art arda ambulansların çıktığı görüldü.

Operasyonda ağır yaralanan Savcı Kiraz, Florence Nightingale Hastanesi'ne kaldırıldı.

İki teröristin de öldürüldüğü operasyonda avukat Şükriye Erdem de yaralandı.

Erdem'in tedavisi sürüyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Çağlayan Adliyesi’ndeki operasyonla ilgili yaptığı açıklamada "Bu işin hafife alınır bir yanı yok. Bu üzerinde çok çok ibretle, durulacak bir vaka, bir olay" diye konuştu. Erdoğan'ın açıklamasına göre Kiraz, 3 tane başından, 2 tane de vücudunun değişik yerlerinden kurşun yarası aldı.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok: "8 saat boyunca gerek emniyet teşkilatı gerek Cumhuriyet Başsavcılığımız, başsavcıvekillerimiz iletişim kanallarını açık bırakmak suretiyle yapılması lazım gelen bütün görüşmeleri yapmış, bu arada İstanbul Barosu Başkanımız Ümit Kocasakal da bu iletişim kanallarının kurulmasında adliye ve emniyet teşkilatına yardımcı olmuştur"

Ancak hastane yetkilileri kötü haberi verdi. Savcı Kiraz'ın tüm müdahalelere rağmen yaşama dönüdürülemediği açıklandı.

Diğer yandan operasyon sürerken adliye önünde bir grup gösterici toplanarak oturma eylemi yaptı. Polis, çeşitli sloganlar atarak eyleme devam eden grubu dağıttı.
Kaynak

Kaynak 2


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Rehine Krizinin Ardında Soru İşaretleri


Resmi ekleyenKılıçdaroğlu: Bayrak, flama, silah ile adliyeye nasıl girildi?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu,
savcının odasına silahlı kişilerin girmesi olayıyla ilgili twitter hesabında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bayrak, flama, silah, plastik kelepçe gibi eylem araçları ile adliyeye nasıl girildi?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’deki hesabından paylaştığı mesajında, “Savcının göz göre göre rehine alınmasını izleyen hükümet ve istihbarata sormak istiyorum; Bayrak, flama, silah, plastik kelepçe gibi eylem araçları ile adliyeye nasıl girildi? Bu malzemelerin adliyeye sokulmasında yaşanan elektrik kesintisi etkili mi olmuştur? Yoksa elektrik bu iş için kasıtlı mı kesilmiştir? Adliye’nin var olan jeneratörü devredeyse, bu malzemelerin içeri sokulmasında kimler yardım etmiştir? Hükümetin kesinti sonrası “Terör saldırısı olabilir” açıklaması, rehin alma olayında parmağı olduğunun göstergesi midir? Ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak görev tanımınızda var mıdır? Bir ülkenin Milli İstihbarat Teşkilatı, vazifesi olmayan işlerle uğraşırsa, Cumhuriyet’in savcılarının odası da davulla zurnayla basılır” dedi.

(DHA)Kaynak

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
İstanbul Barosu’ndan Erdoğan’a Yanıt


Resmi ekleyen


İstanbul Barosu Başkanlığı İstanbul Adalet Sarayı'nda gerçekleşen rehine operasyonunda şehit olan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle ilgili açıklama yaptı.


Baro’dan yapılan açıklama şöyle:

“Öncelikle Cumhuriyet savcımızı, meslektaşımızı yitirmemiz sebebiyle çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hukuk camiasının ve milletimizin başı sağolsun. Bu bir terör eylemidir. Bir meslektaşımıza ve dolayısıyla hepimize yönelen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bilinmesini isteriz ki, gerek İstanbul Barosu başkanı gerekse baromuz mensubu avukat meslektaşlarımız bu süreçte müzakereler sırasında olayın kan dökülmeden sona ermesi için olağanüstü bir çaba sarfetmişlerdir.

Ancak daha henüz meslektaşımızın acısını bile yaşamamıza izin verilmeden, bir takım medya organlarında olayın sıcaklığı içinde olaydan avukatları, onların adliyeye giriş biçimlerini sorumlu tutmaya yönelen haksız ithamları ve kara propagandayı kabul etmek mümkün değildir. Saldırganlar avukat değillerdir ve bu bir terör eylemidir. Varlık sebebi hukukun üstünlüğünü, hak ve özgürlükleri korumak olan avukatların bu müessif olaydan hareketle hedef haline getirilmesi, sorumlu tutulmaya çalışılması kabul edilemez. Bu anlamda biz avukatlar her türlü teröre ve şiddete karşı olduğumuz gibi, meslektaşlarımızın, hukuk camiasının içinde ve yanındayız. TCK 6. maddeye göre, avukatların da tıpkı hâkim ve savcılar gibi yargı görevi yapan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda avukatlar hukukun, adaletin ve adliyenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu gerçekler ışığında herkesin açıklamalarında çok dikkatli ve soğukkanlı olması, eksik ve yanlış bir takım bilgilerle hukuk camiasının kenetlenmesine zarar verebilecek, bütün bir avukat camiasını rencide edebilecek haksız ve zamansız açıklamalarda bulunulmaması gerekir. Hepimizi ilgilendiren adliyelerin güvenlik sorunu ortak bir akıl ve diyalog çerçevesinde ele alınmalıdır.

Şimdi birlik zamanıdır.”
Kaynak

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Avukat Cüppesiyle Savcıyı Rehin Aldılar!


Erdoğan, Çağlayan Adliyesi'ndeki operasyonla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, 'Avukat cüppesiyle içeriye girip savcıyı rehin aldılar'dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çağlayan Adliyesi’ndeki operasyonla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan teröristlerin avukat cübbesiyle adliyeye girdiğini açıkladı.

İŞTE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI:

“2 teröristi öldürdüler, tabi savcımız 3 tane başından 2 tane değişik yerlerinden kurşun alıyor. Hala ameliyattalar. İnşallah bu ameliyatın neticesinde sağlığına kavuşur. Bu ibretlik bir vakadır, tabi ben polisimizin özellikle yaptığı operasyon sebebiyle kendilerini kutluyorum. Çünkü onlarda silah seslerinden sonra odaya girerek gereğini yerine getirdiler. Doktor arkadaşlarımız da ellerinden geleni yapıyorlar.”

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde dün sabah DHKP-C’li teröristler tarafından rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz, yaralı olarak adliyeden çıkarıldı. 2 teröristin öldürüldüğü bilgisini veren İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, savcının ameliyata alındığı bilgisini de paylaştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da, operasyonun detaylarına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgilendirmede bulundu.Kaynak
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı