İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

LYS Başvuruları Çarşamba Günü Başlıyor- 8-21 Nisan 2015 Tarihleri Arasında | LYS Başvuruları İçin Adayların Yapmaları Gereken İşlemler - LYS’lerin Her Oturumu İçin 30 Tl! - LYS Takvimi

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


LYS Başvuruları Çarşamba Günü Başlıyor!

Resmi ekleyen


LYS başvuruları, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM, LYS’lerin her oturumu için ise sınav ücretini 30 TL olarak belirledi.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmuyor.

2015 YGS’de 140,00000-179,99999 arası puan alan 1.779.850 aday, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecekler. Bu adayların LYS’lere girme hakları bulunmuyor.

2015 YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan 1.369.147 aday ise LYS’lere girme hakkı kazandı. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

LYS’LERİN HER OTURUMU İÇİN 30 TL!

LYS başvuruları 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında alınacak. ÖSYM, 2015 LYS’lerin her oturumu için ise sınav ücretini 30 TL olarak belirledi.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmuyor. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsıyor. Adaylar, LYS başvuruları ile ilgili bilgileri bu kılavuzda bulabilecek.

LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) veya herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek. Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapan adaylar, 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

Adaylar; Akbankın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabilecekler. Her bir LYS oturumu için 30 TL ödenecek. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2015-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri öneriliyor.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şöyle:

1)
Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek (Adayların LYS’lerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)

2) İnternet veya bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuru işlemlerini yapmak

3) Sınav ücretini yatırmak (Sınav ücreti adayın girmek istediği her bir LYS için 30,00 TL.)

4) Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Ana Sayfa internet adresinden kontrol etmek, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklamak.


“BAŞVURU İŞLEMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI” UYARISINA DİKKAT’


Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvuru işlemlerini yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında uyarılıyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adaylar, başvuru işlemi sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvuru işlemlerini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları öneriliyor.

Başvuru merkezleri başvuruları, resmi iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alacak. Adayların başvuru için başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş aday başvuru formlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Başvuru merkezi aracılığı ile başvuru işlemi yapan adaylar, aday başvru kayıt bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ‘Onay kodunu’ görevliye bildirecek. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacak. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersiz ve sorumluluk adaya ait olacak.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini (sınav merkezi tercihi vb.), başvuru süresi içinde (8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında) ÖSYM’nin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Ana Sayfa İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak. ÖSYM’ye gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacak.

ÖNCE BAŞVURU YAPILACAK SONRA SINAV ÜCRETİ ÖDENECEK

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasından internet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, adayların bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için sınava giriş belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.Kaynak

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı