İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

YGS’den Alınan Puanların %40’ı LYS’ ye Nasıl Eklenecek? | LYS’de Hesaplanan Puan Türleri Neyi İfade Eder? LYS’lerden Hangisine Girmeliyim?

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


YGS’den Alınan Puanların %40’ı LYS’ ye Nasıl Eklenecek?

Resmi ekleyen


Yüksek öğretime geçiş sınavı olan YGS, üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS‘ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40’ını oluşturur. LYS sonuçları sınav başarınızın %60’ını belirleyecek önemde bir sınavdır.

YGS’den alınan puanın %40’ı doğrudan LYS’ ye eklenmeyecek. Örneğin; YGS 1’den 400 puan alan bir aday olsun. Bu adayın YGS puanının %40’ı 160 yapar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Doğru hesaplama şu şekilde yapılacaktır: 400 puan alan bu adayın her test düzeyindeki başarısı ayrı ayrı hesaplanacak ve LYS puanlarına eklenecektir. Örneğin MF 1 puanının hesabı için YGS’de yaptığı Türkçe netlerinden kaç puan elde ettiği hesaplanacak ve ortaya çıkan sayının %11’i eklenecektir. LYS testlerinde bulunan puan türlerinin tamamı bu şekilde hesaplanacaktır. LYS’ deki her puan türü için YGS testlerinin katkısı farklıdır.

Sayısal alan çıkışlı bir aday, YGS 1 ve YGS 2 den barajı geçememiş ancak; YGS 3, 4 ve YGS 5, 6’dan barajı geçmiştir. Bu aday LYS’ ye girebilecek midir? Girecekse hangi LYS’lere girecektir?

Aday, hangi puan türünden 180 baraj puanını geçmiş olursa olsun, istediği LYS’ ye girme hakkına sahip olur. Kendi alanından barajı geçememiş bir aday, “LYS’ de kendi alanındaki testlere giremez” gibi bir dedikodu, sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren kamuoyuna yayılmıştır. Oysa sınav sistemi, adayın kendi alanındaki başarısını değil YGS testlerindeki başarısını LYS’ ye eklemektedir. Aday, hangi YGS puanından 180 geçerse geçsin istediği LYS’ ye girebilecektir.

LYS’lerden hangisine girmeliyim?

YGS’de barajı geçen her öğrenci istediği LYS sınavına katılabilir.

LYS–1, LYS–2, LYS–3, LYS–4, LYS–5 olmak üzere 5 farklı sınav vardır.

LYS–1;
Matematik ve Geometri sınavıdır, eşit ağırlık ve sayısal bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–2; Fizik, Kimya, Biyoloji sınavıdır. Sayısal bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–3; Türkçe, Coğrafya sınavıdır. Eşit ağırlık ve sözel alan öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–4; Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu sınavıdır. Sözel bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.


LYS TAKVİMİ:

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 13-21 Haziran tarihleri arasında iki hafta sonu toplam 5 oturumda yapılacak:Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler : 13 Haziran 2015
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik : 14 Haziran 2015
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil : 14 Haziran 2015
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri : 20 Haziran 2015
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya : 21 Haziran 2015LYS’de Hesaplanan Puan Türleri Neyi İfade Eder?


MF–1, MF–2, MF–3, MF–4 sayısal bölüm öğrencileri için gelecek puan türleridir. Her puan türünden farklı alanlar tercih edilmektedir. TM–1, TM–2, TM–3 eşit ağırlık bölümü öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. TS–1, TS–2 sözel bölüm öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. DİL–1, DİL–2, DİL–3 yabancı dil bölümü öğrenciler için hazırlanmış puan türleridir.Resmi ekleyenKaynak


Dosya Ekle  lyspuanturu.jpg   138,47K   1 kere indirildi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı