İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir? | Ütünüzün Tabanını Temizlemenin Kolay Yolu - Ütünün Altına Yapışan Kalıntılardan Kolayca Kurtulabilirsiniz

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir?


Ütünüzün Tabanını Temizlemenin Kolay Yolu - Ütünün Altına Yapışan Kalıntılardan Kolayca Kurtulabilirsiniz

Resmi ekleyen


Ütü yapmak en sıkıcı işlerden biridir . Ütünün sıcaklık yayması ve ortamın sıcaklığı birleştiğinde dayanılmaz olur. Düzenli biriken ütülenecek giysiler kadar, ütünün altına yapışan yanık, giysi ve kireç kalıntıları da can sıkıcıdır. Ütünün altındaki kalıntılar, yeni giysilerin ütülenmesini zorlaştıracak hatta ütülenen giysilere, ütünün altındaki kalıntılar yapışacaktır. Basit önlemler alınarak ütünün altına her hangi bir şey yapışması önlenebilir.


Ütünün Altına Giysi Kalıntıları Yapışmaması İçin Neler Yapılmalıdır?


Ütü üzerinde verilen, kumaş cinsine göre değişik ayarlar takip edilmelidir. Özellikle naylon karışık giysiler çabucak ütüye yapıştığı için naylon oranı yüksek giysileri ütülerken, mutlaka ütü bezi kullanılmalıdır. Hazır satılan ve ütünün ebatlarında, ütüye elbise giydirir gibi takılan ütü bezleri mevcuttur. Bu ütü bezlerinden edinerek, ütünün altına her zaman takılıp kullanılabilir.


Ütüye Yapışan Giysi Kalıntıları Nasıl Temizlenir?


Ütünün altına yapışan kalıntılar birkaç değişik yöntem ile temizlenmektedir.


Tuz İle Temizleme


Varsa kalın turşuluk tuz, yoksa yemeklik tuz, bir gazete parçasının üzerine dökülür. Sıcak ütü ile tuz iyice bastırarak, 5 dakika ütülenir. Tuzun pütürlü yapısı ütünün üzerinde kalan yapışkan maddeleri temizleyecektir.


Sirkeli Bez İle Temizleme


Bolca sirkeye batırılan bez ile sıcak ütünün altı ovalanmalıdır. Bez ütü masasına serilerek, giysi ütüler gibi de ütülenebilir. Bu yöntemde ütünün altını kısa sürede temizleyecektir. Sirke kireç kalıntılarını temizleyen bir madde olduğu için doğal yöntemler ile oluşan kireçte temizlenmiş olur.#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Ütünün Tabanı Nasıl Temizlenir?


Ütünüzün Tabanını Temizlemenin Kolay Yolu


Ütü yapmak, birçok insanın sevmediği, gerçekten de sıkıcı ev işlerinden biridir. Özellikle acelemiz varken, inadına ütüyle başımız belaya girer! Bazen ütü durduk yere sarı sular çıkarmaya başlar ve ütülediğimiz beyaz gömleği lekeler. Bazen de, bizim dalgınlığımıza gelir; t-shirtün baskısını yanlışlıkla ütüleriz ya da ütüyü bluzun üstünde unuturuz. Her koşulda ütünün tabanı mahvolur ve bu kalıntı ve lekeleri çıkarmak dert olur.

Neyse ki, ütünün tabanını temizlemenin çok kolay bir yolu var.


:z29: Bir kağıdın üzerine tuz dökün ve ütü sıcakken tuzları ütülermiş gibi yapın, tuzların üzerinde ütüyü ileri geri hareket ettirin. Sonra ütüyü fişten çekin ve soğumasını bekleyin.

:z29: Ütü soğuduktan sonra bir bezle ütünün tabanını silin, hemen temizlendiğini göreceksiniz.


Ütü yaparken kolaylıklar dileriz.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı