İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mehmet Rifat Börekçi (d. 1860 - ö. 5 Mart 1941) | Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Mehmet Rifat Börekçi


İlk Diyanet İşleri Başkanı


Mehmet Rifat Börekçi
(d. 1860 - ö. 5 Mart 1941)


Resmi ekleyenRıfat Börekçi öyle fedakarlıklar yapmıştır ki eşi Samiye Hanım ve kendisi için ölüm anlarında kullanılmak üzere ayrılan halk arasında kefen parası olarak tabir edilen meblağı Mustafa Kemal’i ziyareti sırasında Milli Mücadele için bağışlamıştır.

Çünkü onun en büyük zırhı yüreğindeki maneviyat ve vatan sevgisi idi.


Kaynak: Sevgi Bayat, Milli Mücadele'de Din Adamları,Tarih Tarih Dergisi, Sayı:2 (Henüz Yayınlanmamış)


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Manevi_Dunyasi_Dine_Verdigi_De_t48616.html']Atatürk'ün Manevi Dünyası | Dine Verdiği Değer - Dinine Gönülden Bağlı Bir Lider' target='_blank'>Atatürk%27ün' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/ATATURK_ve_39_un_Hayati_ve_Hakkinda_Yazilanlar_f12/Ataturk_ve_39_un_Manevi_Dunyasi_Dine_Verdigi_De_t48616.html']Atatürk'ün Manevi Dünyası | Dine Verdiği Değer - Dinine Gönülden Bağlı Bir Lider

http://www.kadimdostlar.com/Dinimiz_islam_islam_Buyukleri_f104/Turkce_Ezan_Arapca_Yerine_Diyanet_isleri_Baskan_t79561.html']Türkçe Ezan | Arapça Yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 18 Temmuz 1932 Tarihli Genelgesi İle Ezan'ın Türkçe Okunması – İbadet Dilinin Türkçe Olması ' target='_blank'>Türkçe' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dinimiz_islam_islam_Buyukleri_f104/Turkce_Ezan_Arapca_Yerine_Diyanet_isleri_Baskan_t79561.html']Türkçe Ezan | Arapça Yerine, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 18 Temmuz 1932 Tarihli Genelgesi İle Ezan'ın Türkçe Okunması – İbadet Dilinin Türkçe Olması

http://www.kadimdostlar.com/Dinimiz_islam_islam_Buyukleri_f104/Diyanet_isleri_Baskanligi_4_Mart_1924_ve_8217_d_t74345.html'] Diyanet İşleri Başkanlığı | 4 Mart 1924’de Kurulan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına Bağlı Din Konusunda Toplumu Aydınlatmak Ve İbadet Yerlerini Yönetmekle Görevli Teşkilat' target='_blank'>' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Dinimiz_islam_islam_Buyukleri_f104/Diyanet_isleri_Baskanligi_4_Mart_1924_ve_8217_d_t74345.html'] Diyanet İşleri Başkanlığı | 4 Mart 1924’de Kurulan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına Bağlı Din Konusunda Toplumu Aydınlatmak Ve İbadet Yerlerini Yönetmekle Görevli Teşkilat


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Mehmet Rifat Börekçi


İlk Diyanet İşleri Başkanı


Resmi ekleyenBörekçizade Mehmed Rifat Efendi (d. 1860 - ö. 5 Mart 1941), (veya, Soyadı Kanunundan sonra, Mehmet Rifat Börekçi), Türk din adamı ve siyasetçi. Ankara'nın yerlisi ve müftüsü sıfatıyla, Kurtuluş Savaşı'na ve Mustafa Kemal Paşa'ya önemli destekte bulunan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanıdır (1924-1941).

Kısa bir dönem milletvekilliği de yaptı (23 Nisan - 27 Ekim 1920).

1860'ta Ankara'da Beynam köyünde doğdu. Babası Börekçizadelerden Ali Kazım Efendi'dir. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenim için İstanbul'a gitti. Burada Beyazıt Medresesi müderrislerinden Atıf Efendi'nin derslerine devam edip dini yüksek ilimleri tahsil ederek icazetname (diploma) almaya hak kazandı.

İlk memuriyetine Ankara'daki Fazliye Medresesi'nde öğretim üyesi olarak başladı. 10 Ekim 1898'de Ankara İstinaf Mahkemesi üyeliğine getirildi. 25 Kasım 1908 tarihinde de Ankara Müftüsü oldu. Ayrıca 1911 yılında bir müddet Sivrihisar Kaymakamlığı görevini de vekaleten yürüttü. Bu arada memuriyetinin yanı sıra, eğitim-öğretime olan ilgisini devam ettirdi. Bu cümleden olarak, 1918'de Musile-i Süleymaniye (Süleymaniye Medresesinde büyük müderrislere verilen bir unvan) payesi ile Bursa Müderrisliği kendisine tekrar tevcih edildi. 1920'de "İzmir Paye-i Mücerridi" ve yine aynı yılda "Mahreç Payesi"ne layık görülmüştür. Göstermiş olduğu bu başarılarının bir mükafatı olarak, 1920'de de her türlü devlet hizmetlerinde güzel işler görenlere iftihar ve imtiyazı mucip olmak üzere çıkarılan "Dördüncü Rütbeden Osmani Nişanı" ile ödüllendirildi.

Milli Mücadele'de Şeyhülislam Dürrizade'nin fetvasına karşı Ankara Fetvası'nı ilan etti. Fetva 153 müftü tarafından imzalanarak dağıtıldı. Bunun üzerine 24 Nisan 1920 tarihinde padişah imzasıyla Ankara Müftülüğü görevinden alındı ve Divan-ı Harb tarafından Milli Mücadeleye verdiği destekten dolayı idama mahkum edildi.

23 Nisan 1920'de toplanan TBMM 1. Dönem'e Menteşe (Muğla) mebusu olarak girdi. Ancak 27 Ekim 1920 tarihinde Müftülük görevini tercih ederek milletvekilliğinden istifa etti. 23 Aralık 1922 - 30 Mart 1924 tarihleri arasında Şer'iye Vekaleti Heyet-i İftâ azalığında bulundu. 4 Nisan 1924'te yeni kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı görevine geldi. Soyadı Kanunu'nun çıkmasından sonra "Börekçi" soyadını aldı ve 5 Mart 1941 tarihinde vefat edene kadar bu görevde kaldı.


#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Mehmet Rifat Börekçi


İlk Diyanet İşleri Başkanı


Resmi ekleyenTürkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanıdır.
15 Cemaziyelevvel 1277 (29 Kasım 1860) yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Ankara’da yaptı. Arapçayı ve İslâmî ilimleri İstanbul’da Beyazıd Dersiâmlarından Atıf Bey’den okudu ve icazet aldı. Daha sonra tekrar Ankara’ya döndü ve Fazliye Medresesi’nde müderris olarak göreve başladı. Birçok talebe yetiştirdi ve icazetler verdi. İlk memuriyetine Ankara Fazliye Medresesi’nde müderris olarak başladı. 10 Ekim 1898’de Ankara İstinaf Mahkemesi azalığına getirildi. 25 Kasım 1908 tarihinde de Ankara Müftüsü oldu. Ayrıca 1911 yılında bir süre Sivrihisar Kaymakamlığı görevini de vekâleten yürüttü.


Milli Mücadele’nin ilk günlerinde Ankara’da “Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti”ni kurdu ve bu cemiyetin başkanı oldu.

Yokluklar içerisinde düşmanla mücadeleye hazırlanılan o karanlık ve acı günlerde Mustafa Kemal Paşa ile birlikte çalıştı ve maddî-manevî büyük hizmetlerde bulundu.

Bu çalışmaları sırasında İstanbul Hükümeti tarafından âsi kabul edilip, Ankara Müftülüğünden azledilerek (1920) idama mahkûm edildi. Ancak Ankara Hükümeti Rifat Efendi’yi derhal müftülük görevine iade etti. Altı ay Muğla(Menteşe) Mebusu olarak TBMM’de çalıştı. Ancak müftülük görevini tercih ederek 27 Ekim 1920’de Mebusluktan ayrıldı. 23.12.1922- 30.03.1924 tarihleri arasında Şer’iye Vekâleti Heyet-i İftaiye azalığında bulundu.

04 Nisan 1924 tarihinde başladığı Diyanet İşleri Başkanlığı görevini,vefat tarihi olan 5 Mart 1941 tarihine kadar sürdürdü.Kaynak
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı