İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Türklerde Devletin Önemi | Baba Malından Ne Fayda Başta Devlet Olmasa

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Türklerde Devletin Önemi


Devlet fikri bozkır halklarında köklü bir geçmişe sahiptir. Özellikle Türkler için devlet yaradılışla birlikte var olduğuna inanılan bir gereklilikti.


Resmi ekleyenKök Türk yazıtlarında “Gök ve yer yaratıldığında, ikisi arasında da kişioğlu yaratılmıştı. Kişioğlu üzerine de Bumın ve İstemi, Kağan olarak oturmuşlardı” ifadesinden anlaşılıyor ki Türklerde devlet düzeni yaradılışla birlikte başlamış olarak kabul ediliyordu. Bu devlet tüm insanlığı içine alan evrensel bir devlet olarak algılanmış, Türk Kağanı tüm insanoğlunu idare etmek için görevlendirilmişti.

Dede Korkut Destanları’nda adap, töre, görgü, düzen, bilgi gibi erdemler, hep devlet kavramı ile iç içe geçmiş olarak ifadesini bulur:

“Er malına kıymayınca adı çıkmaz. Kız anadan görmeyince öğüt almaz, oğul babadan görmeyince sofra çekmez. Oğul babanın yerine yetişenidir, iki gözünün biridir. Devletli oğul olsa ocağının korudur. Oğul da neylesin baba ölüp mal kalmasa. Baba malından ne fayda başta devlet olmasa. Devletsiz şerrinden Allah saklasın Han’ım sizi!”


Kaynakça: Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu, “Bozkır’ın Egemenlik Anlayışı”, Kafalı Armağanı, Ankara 2002, s. 127-136.


0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı