İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

NASA Açıkladı: Kızıl Gezegen Mars’ta Sıvı Halde Su Bulundu | Kızıl Gezegen Mars’ta Su Bulundu

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


NASA Açıkladı: Kızıl Gezegen Mars’ta Sıvı Halde Su Bulundu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars'ta sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıkladı.


Resmi ekleyenFotoğraflar: NASA

NASA, Mars’ta sıvı halde su bulunduğunu açıkladı. Kızıl Gezegen’de sıvı halde su bulunması halinde, Mars’ta yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor. Yeni bulgu, Mars’ta geçmişte ya da şu anda yaşam bulunduğuna dair önemli bir kanıt niteliğinde.


Resmi ekleyenResmi ekleyenWashington’da düzenlenen basın toplantısında konuşan NASA’nın Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, “Mars, geçmişte düşündüğümüzün aksine, kuru ve çorak bir gezegen değil… Mars’ta belli şartlarda, sıvı halde su bulundu” dedi.


Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, günlerdir merakla beklenen Mars ile ilgili ‘büyük bilimsel keşfini’ canlı yayında tüm dünyaya açıkladı.

Araştırmacılar, NASA’nın Mars Keşif Uydusu tarafından aktarılan bilgiler üzerinden açıklama yaptı.


Resmi ekleyenKızıl Gezegen’de sıcak aylarda görülen ancak yılın geri kalan bölümünde kaybolan siyah çizgilerin, periyodik olarak akan tuzlu suların sonucunda oluştuğu ortaya çıktı.


Resmi ekleyenBasın açıklamasına katılan araştırmacılar, “Biz bizim için olan hayatı biliyoruz ve Mars’ta bugüne kadar incelediğimiz yaşam koşulları biz dünyada yaşayan canlılar için uygun olmasa da başka yaşam formları için uygun olabilir. Bunu bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey dünyadaki hayat” şeklinde konuştu.


NASA’nın Mars ile ilgili basın açıklamasına NASA Gezegen Bilimi Başkanı Jim Green, Mars Keşif Programının önde gelen araştırmacılarından Michael Meyer, Georgia Institute of Technology araştırmacılarından Lujendra Ojha, NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden Mary Beth Wilhelm, Arizona Üniversitesi Yüksek Çözünürlüklü Bilimsel Deney Görüntüleme (HiRISE) merkezinin önde gelen araştırmacılarından Alfred McEwen katıldı.

NASA’dan yetkililer, Twitter üzerinden #AskNASA etiketiyle sorulan soruları yanıtladı.


TÜM DÜNYA NEFESİNİ TUTTU

NASA’nın resmi Twitter hesabından dün atılan “Mars’ın gizemi çözüldü mü?” tweetinin ardından gözler bugün yapılacak açıklamaya çevrilmişti. NASA, Kızıl Gezegen’e dair ‘büyük bilimsel bir keşif’ açıklanacağını duyurmuştu.


Resmi ekleyen‘MARSLI’ FİLMİNE GÜNLER KALA


Açıklamanın, 2 Ekim Cuma günü vizyona girecek olan Hollywood yapımı “Marslı” filminin izleyiciyle buluşmasına günler kala yapılması dikkat çekti.


Resmi ekleyenMARS’TA DONMUŞ HALDE SU BULUNMUŞTU

Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı yıllardır sorgulanan bir konu.

2015′in ilk aylarında NASA’nın Mars yüzeyindeki aracı Curiosity, gezegenin yüzeyinde bir tür tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu. Bu bulgu, Mars yüzeyine yakın yeraltı su kaynakları olabileceği fikrini destekler nitelikteydi.

NASA’dan Mart ayında yapılan açıklamada ise Mars’ta bir dönem Kızıl Gezegen’in yüzeyinin beşte birini kaplayan bir okyanus olduğunu ve bu okyanusun yer yer kilometrelerce derinliğe ulaştığına dair kanıtlar bulunduğu belirtilmişti.


Kaynak: Sözcü


Kızıl Gezegen Mars’ta su bulundu


New York Times'ta yayınlanan bir araştırma, Kızıl Gezegen Mars'ın yüzeyinde sıvı halde su bulunduğuna dair kesin kanıtlara rastlandığını bildirdi.


Resmi ekleyenNASA’nın tüm dünya tarafından merakla beklenen Mars açıklaması öncesi, New York Times’in son dakika bilgisi olarak geçtiği bir haberde, Kızıl Gezegen’de sıvı halde su bulunduğuna dair kanıtlara rastlandığı bildirildi.

Kızıl Gezegen’de sıvı halde su bulunması halinde, Mars’ta yaşamın idame ettirilebileceği yönünde önemli bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor.
Kaynak: Sözcü


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.

29 Eylül 2015


Resmi ekleyenMars’ta Su Bulundu Google Logosu
Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi' target='_blank'>Google' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Sanal_Dunya_internet_Web_ve_MSN_f183/Google_Logolari_Eski_Ve_Yeni_Halleriyle_Google_L_t63970.html']Google Logoları Arşivi
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı