İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Aziz Sancar (d. 8 Eylül 1946, Mardin - …) | Kanser Tedavisinde “Sirkadiyen Saat” (Ritmik Saat) Buluşuna İmza Atmış 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Kazanan Türk Bilim İnsanı

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 2 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Aziz Sancar

Aziz Sancar (d. 8 Eylül 1946, Mardin - …), Kanser Tedavisinde “Sirkadiyen Saat” (Ritmik Saat) Buluşuna İmza Atmış 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Kazanan Türk Bilim İnsanı

Resmi ekleyen

Resmi ekleyen

Aziz Sancar, (d. 8 Eylül 1946, Savur), Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi Türk -Amerikalı bilim insanı. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

Resmi ekleyen

Ödüle ABD'li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görülen Sancar daha önce de kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımıyla ödüller almıştı. Kanser oluşumunda ve tedavisinde önemli bir unsur olan DNA onarımı üzerinde yıllardır çalışan Sancar bu mekanizmayı 35 yılda çözdüklerini, ancak bunun hastalara ulaşmasının biraz zaman alacağını ifade etti.

Resmi ekleyen

Aziz Sancar, Nobel Ödülü alan ikinci, bilim alanında bu ödülü alan ilk Türk vatandaşıdır. Nobel ödülünü alan ilk Türk vatandaşı olan Orhan Pamuk, Sancar gibi İstanbul Üniversitesi mezunudur ve ödülünü edebiyat alanında almıştır.

Yaşamı

Mardin'in Savur ilçesinde, orta gelirli bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya geldi. Anne-babasının okuma yazma bilmediğini söyleyen Sancar "Ancak eğitimin önemini biliyorlardı ve çocuklarının tümünün eğitim alması için ellerinden geleni yaptılar" diyor. İlk eğitimini Mardin'de tamamladı. İyi bir öğrenci olmasının yanı sıra lise futbol takımında kalecilik de yaptı ve Genç Milli Futbol takımı denemelerine çağrıldı.

1963'te girdiği İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1969'da bitirdikten sonra Savur'da iki yıl sağlık ocağında hekimlik yaptı. Daha sonra Dallas'a giderek Dallas Texas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi'nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.

Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte ABD'de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurmuştur. Vakfın ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde "Carolina Türk Evi" isimli bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır.

Ödülleri ve başarıları

• ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
• Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
• ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
• TÜBİTAK Ödülü (1997)
• ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
• ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
• TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
• Vehbi Koç Ödülü (2007)
• 7 Ekim 2015'te Nobel Kimya Ödülü

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/Nobel_Odulu_Nedir_Nobel_Odulu_Verilen_Alanlar_N_t77559.html']Nobel Ödülü Nedir? | Nobel Ödülü Verilen Alanlar Nelerdir? İlk Nobel ödülleri 10 Aralık 1901’de verildi..' target='_blank'>Nobel' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Genel_Kultur_Konulari_ve_Genel_Anlatimlar_f134/Nobel_Odulu_Nedir_Nobel_Odulu_Verilen_Alanlar_N_t77559.html']Nobel Ödülü Nedir? | Nobel Ödülü Verilen Alanlar Nelerdir? İlk Nobel ödülleri 10 Aralık 1901’de verildi..

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Aziz Sancar

2015 Nobel Kimya ödülünü Türk bilim insanı Aziz Sancar aldı.

Resmi ekleyen

Türkiye’ye çok güzel haber. 2015 Nobel Kimya ödülünü Türk bilim insanı Aziz Sancar aldı. Dünyanın en saygın bilim ödülüne bir Türk bilim insanı da sahip oldu. 2015 Nobel Kimya ödülü aralarında Türk bilim insanının da bulunduğu 3 kişiye verildi. Bu yıl ki Nobel Kimya ödülü; Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich’e verildi.

Resmi ekleyen

10 ARALIK’TA TÖREN

Aziz Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

Resmi ekleyen

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde “sirkadiyen saat” (ritmik saat) buluşuna imza atmıştı.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.

Nobel Ödülü’ne layık görülen bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar’ın adını taşıyan bir de vakıfları bulunuyor. Prof. Dr Sancar, ayrıca Türk Evi projesinin de kurucusu.

SANCAR’DAN İLK AÇIKLAMA: ŞAŞKINIM

Aziz SAncar ilk açıklamasında ise “şaşkınım dedi. Nobel Komitesi’ne ödülü kazandığı için şaşkın olduğunu söyleyen Sancar, “Yarım saat önce bir telefon aldım. Eşim açtı ve beni uyandırdı. Hiç beklemiyordum. Çok şaşkınım. Tutarlı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptım” diye konuştu.

Nobel Medya Merkezi’nden Adam Smith’in sorularını yanıtlayan Sancar, ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı olduğu hatırlatıldığında “Bilim adamı olarak evet. Ama Orhan Pamuk, 2006′da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı” yanıtını verdi.

ÜLKEM ADINA GURUR DUYUYORUM

Smith’in, Türkiye’de de büyük kutlamalar olacağını belirtmesi üzerine Sancar, “Evet sanırım olacak. ‘Nobel ödülünü ne zaman alacaksın’ diye yıllardır sorup duruyorlardı. Ülkem adına da gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Atatürk Rozeti Osmanlı Tuğrası

Yılmaz Özdil

Varlığıyla onur duyduğumuz Profesör Aziz Sancar’ın yakasında Atatürk rozeti vardı, kravatı ise Osmanlı tuğrası motifliydi.

*

Bu sentezi Atatürkçülere laf sokma fırsatı olarak gören bazı dangozlar, “Cehape zihniyeti karşı çıkıyor ama, bak gördünüz mü, insan hem Atatürk’le hem Osmanlı’yla gurur duyabiliyor” dediler.

*

E yazalım da…
Ok’usunlar bari.

*

Resmi ekleyen

Sene 1933.
Cumhuriyet 10 yaşına basmıştı. CHP’nin o güne kadar herhangi bir amblemi yoktu. Atatürk, 10’uncu yıl kutlamaları kapsamında, vatandaşların yakasına takacağı bir amblem tasarlanmasını istedi.

*

Bu tarihi görev, Gazi Terbiye Enstitüsü’ne verildi. Enstitü yönetimi de resim-iş bölümünü kuran İsmail Hakkı Tonguç’u görevlendirdi.

Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/ismail_Hakki_Tonguc_d_1893_ve_8211_o_24_Hazir_t71983.html']İsmail Hakkı Tonguç (d. 1893 – ö. 24 Haziran 1960) | Eğitimbilimci - Köy Enstitülerinin Mimarı Ve Dönemin İlköğretim Genel Müdürü' target='_blank'>İsmail' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Yerli_ve_Yabanci_Bilim_insanlari_Biyografileri_f107/ismail_Hakki_Tonguc_d_1893_ve_8211_o_24_Hazir_t71983.html']İsmail Hakkı Tonguç (d. 1893 – ö. 24 Haziran 1960) | Eğitimbilimci - Köy Enstitülerinin Mimarı Ve Dönemin İlköğretim Genel Müdürü

Almanya’da grafik eğitimi alan İsmail Hakkı Tonguç, eğitimbilimciydi, köy enstitülerinin mimarı ve uygulayıcısıydı. Kolları sıvadı.

Yazının Devamı İçin Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/Ataturk_Rozeti_Osmanli_Tugrasi_Yilmaz_Ozdil_t83991.html']Atatürk Rozeti Osmanlı Tuğrası | Yılmaz Özdil - E yazalım da…Ok’usunlar bari. ' target='_blank'>Atatürk' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/Ataturk_Rozeti_Osmanli_Tugrasi_Yilmaz_Ozdil_t83991.html']Atatürk Rozeti Osmanlı Tuğrası | Yılmaz Özdil - E yazalım da…Ok’usunlar bari.

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı