İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

AKP’nin Zaferi Avrupa’da Manşet | Çağdaş Türkiye’nin Başı Sağolsun - Otoriter Rejime Doğru

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


AKP’nin Zaferi Avrupa’da Manşet


Resmi ekleyenÇağdaş Türkiye’nin Başı Sağolsun


Türkiye’deki seçim sonuçları, Avrupa’da büyük etki yarattı.Resmi ekleyenAlman Die Welt gazetesi, “Türkiye için kara gün. Çağdaş Türkiye’nin artık başı sağolsun” diye yazdı. Bild Gazetesi, “Türkiye, otoriter rejime mi gidiyor?” başlığıyla Erdoğan’ın fotoğrafını kullandı.

AKP’nin beklenmedik zaferi Avrupa basınında birinci haber oldu. İlk sonuçlardan itibaren sonuçları duyurmaya başlayan yazılı ve görsel basın, “Erdoğan, kaybettiği gücü geri aldı. Kürtler’in partisi barajı zor geçti” başlıklarını kullandı.

Almanya’nın ağırlıklı iki gazetesi Die Welt ile Bild’den haberler yorum/analiz şeklinde verildi. Die Welt, “Türkiye için kara gün” başlığını attı ve “Normal durumlarda AKP’nin seçim zaferinin kutlanması gerekirdi ama Türkiye için bu söz konusu değil. Artık gelecekte barış ve özgürlükten söz etmek zor. Çağdaş Türkiye’nin başı sağolsun” altbaşlığını kullandı.

BÖYLE OLSA, TEBRİK EDERDİK…

Die Welt, şunları yazdı:


“Türkiye’nin işleyen bir demokrasiye ve hukuk devletinin hakim olduğu bir sisteme sahip olması arzulanan bir şey. Ancak böyle olursa, AKP’nin seçim zaferi kutlanabilirdi. Ancak şimdi kutlanamıyor. Tek yanlı kullanılan demokrasi de cumhurbakanı yetkilerini çoktan aşmasaydı, sonuçları beğenmeyip yeniden seçime zorlamasaydı, medyanın çok büyük bir bölümünü birebir propaganda amaçlı kullanmasaydı, bir başbakan ülkedeki en büyük terör saldırısından sonra oylarının artmasından sevinmeseydi, bir kaç puan oy için barış süreci bitirilmeseydi, zafer kutlanırdı…”

AYDIN-ÇAĞDAŞ KESİME BAŞSAĞLIĞI

Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın ülkedekileri “Biz ve onlar” diye böldüğünü, inananlar- inanmayanlar ayrımı yaptığını, bölünmeleri derinleştirdiğini savundu. Tüm bunların olmaması durumunda AKP’nin tebrik edilebileceğini ve Merkel’in de seçimler öncesi AKP’ye yardımının eleştirilmeyeceğini belirten gazete, “Türkiye’nin aydın- çağdaş kesimine başsağlığı diliyoruz” dedi.

BILD: OTORİTER REJİME DOĞRU

Bild gazetesi, “Türkiye otoriter bir rejime mi gidiyor?” başlığıyla verdiği haberinde, “Erdoğan’ın partisi yeniden çoğunluğu aldı. Sultan kazandı. İslamcı- tutucu parti, yeniden çoğunluğu ele aldı. Erdoğan bu sonuçla, monarşik bir güce ulaştı, artık herşeyi tek başına belirleyebilir” sözlerini kullandı. CDU’nun Dış Politika uzmanı Karl Georg Wellmann’ın, “İç politikada bu sonuçlarla Türkiye otoriter bir rejime gider. Erdoğan zaten her geçen gün ülkeyi demokratik değerlerden uzaklaştırıyordu” görüşüne yer verildi. Türkiye’deki bu sonuçların, göçmen konusu ve AB ilişkileri ile ilgili olası sonuçları da analiz edildi.

FAZ: ‘ALLAH-U EKBER’ DİYE KUTLADILAR

Frankfurter Allgemeine Zeitung da, AKP’nin zaferine yer verdi ve Başbakan Davutoğlu’nun Konya’daki konuşmasının “Allah-u Ekber” sesleriyle kesildiğini yazdı. Gazete ayrıca, son beş ayda Türkiye’de yaşanan olayları da ayrıntılı olarak duyurdu.

İsviçre ve Avusturya gazeteleri de, “İslamcı- tutucu parti AKP, çoğunluğu yeniden kazandı” başlığını kullandı. Gazeteler, ajanslardan gelen haberlere geniş yer verdi. Bazı gazeteler, Erdoğan’ın oy kullanırken fotoğraflarını kullandı.

Ali GÜLEN /FRANKFURT
Kaynak: Sözcü

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı