İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Özgecan Aslan Davasında Karar Çıktı! | Mersin’de Vahşice Katledilen Özgecan Aslan'ın Katil Zanlıları Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Özgecan Aslan Davasında Karar Çıktı!


Mersin’de Vahşice Katledilen Özgecan Aslan'ın Katil Zanlıları Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı


Resmi ekleyen11 Şubat 2015 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının üçüncü duruşmasında karar çıktı. Katil zanlılarından Ahmet Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve baba Necmettin Altındöken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Resmi ekleyenTarsus’ta hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın davasının 3. duruşması, kadın derneklerinin protesto gösterileri arasında sona erdi. Kadın dernekleri, sanıklara cezanın en üst sınırdan verilmesini beklediklerini ifade etmişti. Mahkeme heyeti sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe ile baba Necmettin Altındöken’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.


Resmi ekleyen“CEZA EN ÜST SINIRDAN VERİLMELİ”

Öte yandan salonda mahkeme sürerken adliye bahçesinde ise kadın dernekleri eylem yaptı. Tarsus Kadın Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, Özgecan davasının Özgecan Aslan nezdinde erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların davası olduğunu belirtti. Davanın kadın düşmanlığı ile kuşatılmış özel ve kamusal alanlarda şiddetin her türlüsüne maruz kalan tacize, tecavüze uğrayan kadınların davası olduğunu anlatan Yücel, “Sokakta evinde yatağında katledilen katilleri erkek yargı tarafından mahkeme salonlarında ödüllendirilen kadınların davasıdır.” dedi.

Özgecan’ın katledilmesinden bu yana geçen sürede kadına yönelik şiddeti önleyecek politikalar uygulanmadığı gibi erkek şiddetinin her gün arttığını vurgulayan Yücel, “Sorun daha da derinleştirilmektedir. Neredeyse her gün bir kadın erkekler tarafından katledilmektedir. AKP’nin kadın düşmanı politikaları ile erkekler ödüllendirilmekte potansiyel katiller cezalandırılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına konuşan Betül Yanılmaz ise Özgecan Aslan cinayetinin, topluma yönelik şiddete karşı toplumsal duyarlılığın en üst düzeyle ifade edildiği örnek olarak karşılarında durduğunu söyledi. Yanılmaz, “Kamuoyunun verdiği muazzam tepkiyi gözeterek kadının kadın olmasından dolayı uğradığı şiddete kadın cinayetlerine ayrımcılığa failleri koruyan yargı kararlarına karşı topyekün bir mücadelenin başlaması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. Yanılmaz, davada yargılanan sanıklara en üst sınırdan ceza verilmesini beklediklerini kaydetti.

(Cihan)Kaynak: Sözcü

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı