İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

AKP – ODTÜ Kavgasının Asıl Nedeni | AKP, ODTܒnün Yönetimi Ve Koordinasyonunda Olan “.tr” Bağlantılı İnternet Alan Adlarının Kontrolünü Almayı Planlıyor

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


AKP – ODTÜ Kavgasının Asıl Nedeni


ODTÜ kavgasının asıl nedeni


Resmi ekleyenODTÜ'deki mescitler bahane edilerek, AKP'den üniversiteye yönelik baskı kampanyasının altında, hükümetin internete tam olarak hakim olma isteği yatıyor.Resmi ekleyenAKP, mescit konusunu gündeme getirerek ODTܒyü itibarsızlaştırarak, 1992 yılından beri ODTܒnün yönetimi ve koordinasyonunda olan “.tr” bağlantılı internet alan adlarının kontrolünü almayı planlıyor.

Hükümetin planı gerçekleşirse, iktidar istediğinde “.tr” bağlantılı siteleri tamamen kapatabilecek. Mevcut durumda, sadece sitedeki belli içeriğe engel konulabilir. Bu engel de, VPN aracılığıyla aşılabiliyor. Eğer kontrol hükümete geçerse, devlet “.tr” uzantılı alan adlarını istediği kuruma ya da kişiye tahsis edecek, istemediğine ise etmeme imkanına kavuşacak.

KORSAN SALDIRILARI DA BAHANE OLDU

Mevcut sistemde, internet konusundaki politika ve kuralları, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak 2000 yılında kurulan “DNS Çalışma Grubu” belirliyor. ODTÜ ise, alan adı tahsisini yapıyor. Dolayısıyla, alan adı serverlarının kontrolü de ODTܒde bulunuyor. Ancak Bakanlık, bu serverların kontrolünü ODTܒden almak istiyor. Türkiye’nin geçen hafta maruz kaldığı siber saldırının ardından, önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ardından da eski Ulaştırma Bakanı, şimdiki Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın yaptıkları açıklamalar da ODTܒye yüklenmişlerdi. Bu yüklenmenin ardında da, yine “server kontrolünün” Bakanlık’a devri amacının yaşandığı konuşuluyor.

REKTÖRLÜK SEÇİMİ DE ÖNEMLİ

ODTܒnün üzerine gidilmesindeki ikinci etken ise, Haziran ayında yapılacak olan rektörlük seçimleri. Mevcut rektör Ahmet Acar, ODTܒnün koyduğu “iki dönemden fazla rektör olunamayacağına” ilişkin kural nedeniyle aday olmayacak. Yasa uyarınca, rektör seçiminde YÖK, en çok oyu alan 6 aday arasından üçünü seçerek, Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuyor. Ankara kulislerine yansıyanlara göre çıkarılan mescit krizindeki amaç, Haziran ayında en çok oyu alacak 6 aday içinde en az bir tanesinin hükümete yakın isimlerden biri olmasını sağlamak.


Zeynep GÜRCANLI / ANKARA


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kurumlar_Ortaokul_Lise_Universite_f36/Orta_Dogu_Teknik_Universitesi_ve_8211_ODTU_Tar_t73125.html']Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ | Tarihi – Kuruluşu - Akademik Profil – Üniversite Yapısı - Üniversiteye Kabul – Fakülte Ve Bölümler - Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu - Middle East Technical University – METU' target='_blank'>Orta' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kurumlar_Ortaokul_Lise_Universite_f36/Orta_Dogu_Teknik_Universitesi_ve_8211_ODTU_Tar_t73125.html']Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ | Tarihi – Kuruluşu - Akademik Profil – Üniversite Yapısı - Üniversiteye Kabul – Fakülte Ve Bölümler - Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu - Middle East Technical University – METU


Kaynak: Sözcü

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı