İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

İstanbul Sultanahmet'te Bu Sabah Canlı Bomba Saldırısı | 11 Ölü... Radyo Ve Televizyondan Sonra Tüm Medyaya Yayın Yasağı

- - - - -

  • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya henüz cevap yazılmadı

#1
Hale

Hale

    Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

  • Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Gender:Female
  • Location:İstanbul
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


İstanbul Sultanahmet'te Bu Sabah Canlı Bomba Saldırısı | 11 Ölü...

Radyo Ve Televizyondan Sonra Tüm Medyaya Yayın Yasağı


Resmi ekleyenTurizmin kalbine IŞİD bombası: 11 ölü... Canlı bombanın ismi de belli oldu


İstanbul Sultanahmet'te bu sabah canlı bomba saldırısı meydana geldi. Saldırıda tamamı yabancı uyruklu 11 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın Nabil Fadlı adlı 1988 Suudi Arabistan doğumlu IŞİD mensubu terörist olduğu açıklandı.


Radyo ve televizyondan sonra tüm medyaya yayın yasağı

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleşen patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi. Hakimlik ayrıca patlamaya ilişkin soruşturmayla ilgili kısıtlılık kararı verildiğini duyurdu.


RTÜK'ten yapılan açıklama da "İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin 12.01.2016 tarihli ve 2016/223 D.İş No'lu kararıyla 12.01.2016 tarihinde (bugün) İstanbul Sultanahmet Meydanında meydana gelen bombalı terör saldırısı ile ilgili yayın yasağı getirilmiştir. Medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur." denildi.

İşte o yayın yasağına ilişkin o karar:


Resmi ekleyenTV ve RADYOLARA DA YASAK GELMİŞTİ

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen patlamaya ilişkin yayın yasağı kararı verildi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş imzası ile RTÜK’e gönderilen yazıda, “milli güvenliğin açıkça gerekli kılındığı hallerde veya kamu düzenin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı getirilebileceği hatırlatıldı.

Numan Kurtulmuş imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi:

“12 Ocak 2016’da İstanbul Sultan Ahmet Meydanı’nda meydana gelen patlamanın anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.”


Resmi ekleyen
İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20'de çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada tamamı yabancı uyruklu 11 kişinin yaşamını yitirdiği ve 14 kişinin yaralandığı bildirildi. Polis patlama ile ilgili araştırmalarını sürdürürken bölge güvenlik çemberine alınarak yaya girişine kapatıldı.


Resmi ekleyenALMAN TURİST KAFİLESİ ARASINDA PATLATILDI

Cumhuriyet muhabiri Ali Açar, canlı bomba saldırısıyla gerçekleşen patlamanın Alman turist kafilesi arasında gerçekleştiğini bildirdi.

Sultanahmet bombacısının kimliği belirlendi

11 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı canlı bomba saldırısını Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan Doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlendi. Polis, eylül 1988 doğumlu teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

Davutoğlu açıkladı: IŞİD üyesi canlı bomba

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba ile ilgili "DAİŞ mensubu" dedi. Davutoğlu, saldırıda hayatını kaybedenlerin tamamının yabancı uyruklu oyduğunu da belirtti.

Davutoğlu: Hayatını kaybedenlerin tümü yabancı uyruklu


EN AZ 10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İstanbul Valiliği, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamada 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Fatih İlçesi'nde saat 10.15 sularında bir patlama meydana gelmiş olup patlama neticesinde ilk belirlemelere göre 10 ölü 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir." denildi.

Patlamada yaralananların arasında ilk belirlemelere göre 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı var.

YARALANAN ÜÇ ALMANIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Canlı bomba saldırısında yaralanıp İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi altına alınan 3 Alman vatandaşının isimleri belli oldu. Gentzler Traja, Frank Zimmer ve Dagmar Zimmer'in tedavileri devam ediyor.

TRAMVAY HATTI ULAŞIMA KAPATILDI

Polisin güvenlik çemberi bölgede 800 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu nedenle tramvay hattı da ulaşıma kapatıldı. Tramvay hattı Beyazıt'a kadar sürdürülebiliyor.

YARALILAR ÇAPA, HASEKİ, SAMATYA HASTANESİ'NE GÖTÜRÜLDÜ

Patlamada yaralananlar Çapa Tıp Fakültesi, Haseki ve Samatya Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Haseki'ye götürülen 5 yaralıdan bir kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Çapa Tıp Fakültesi'nde 3 yaralının tedavisi sürüyor.

BİR METRE ÇUKUR

Patlamanın gerçekleştiği Dikilitaş'ta 1 metre kadar çukur oluştuğu öğrenildi. Patlamanın çevre ilçelerden de duyulduğu ve patlama şiddetinin oldukça fazla olduğu bilridildi.

POLİS GÜVENLİK ÇEMBERİNİ GENİŞLETTİ

Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen patlamanın ardından meydan çevresinde çok geniş bir alan polis tarafından güvenlik altına alındı. Vatandaşların meydana girişlere izin verilmiyor. Sultanahmet tramvay durağından itibaren polis yolu keserken meydanda bulunan vatandaşlar güvenlik şeridinin dışına çıkarıldı. Meydanda polis, itfaiye ve ambulans yetkilileri ile görevliler dışında kimse kalmadı. Bir polis helikopteri ise havadan olay yerinin üzerinde uçuş yapıyor.

59 AMBULANS SAYDIM

Sultanahmet'te bir otelde çalışan Murat Manaz isimli görgü tanığı patlama anını ve sonrasında yaşanılanları şu şekilde anlattı:

"Saat 10.19 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Gökyüzüne baktığımda ise martılar havada uçuşuyordu. Meydan bir anda kalabalıklaştı. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koşuşturduğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Olay yerine gittiğimde gördüm. Polis ikinci bir bomba ihtimali üzerine meydanı boşaltmak için uğraşıyordu"

GÖRGÜ TANIĞI: CANLI BOMBAYDI

Sultanahmet Meydan'ındaki olayı anlatan bir görgü tanığı ise patlamanın bir canlı bombanın yarattığını iddia etti.

POLİS'TEN İLK AÇIKLAMA

Patlama ile ilgili güvenlik güçlerinden ilk açıklama geldi. Polis, patlamanın bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiği ihtimali üzerinde duruyor.


Resmi ekleyenAlman turist: Canlı bombayla göz göze geldik


Sultanahmet'te meydana gelen patlamaya tanık olan Alman turist, canlı bombayla göz göze geldiğini söyledi.

Görgü tanığı Alman turist, Sultanahmet saldırısıyla ilgili "Canlı bombayla göz göze geldim. Üzerindeki bombayı patlattı" dedi.

Sultanahmet'te 10 kişinin öldüğü 15 kişinin ise yaralandığı canlı bomba saldırısıyla ilgili görgü tanıklarının ifadeleri ortaya çıkmaya başlıyor.

Habertürk'ün haberine göre, yaralı Alman turistlerden biri polise verdiği ilk bilgide "Canlı bombayla gözgöze geldim. Üzerindeki bombayı patlattı" dedi.Kaynak1: Turizmin kalbine IŞİD bombası: 11 ölü... Canlı bombanın ismi de belli oldu

Kaynak2: Radyo ve televizyondan sonra tüm medyaya yayın yasağı

Kaynak3: Alman turist: Canlı bombayla göz göze geldik

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı