İçeriğe git

Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Mustafa Vehbi Koç (d. 1960, İstanbul - ö. 21 Ocak 2016, İstanbul) | Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı - Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

- - - - -

• Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 14 yanıt gönderildi

Hale

Hale

Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Mustafa Vehbi Koç

Resmi ekleyen

Mustafa Vehbi Koç (d. 1960, İstanbul - ö. 21 Ocak 2016, İstanbul), Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı

2003-2016 yıllarında Koç Holding'de yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

Resmi ekleyen

Yaşamı

1960 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi’dir. Lise öğrenimini İsviçre'deki Lyceum Alpinum Zuoz’da (1980) yüksek öğrenimini ABD'deki George Washington Üniversitesi'nde (1984) tamamladı.

Çalışma hayatına 1984’te TOFAŞ’ta müşavir olarak başladı. Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 1992’den itibaren Koç Holding’de Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 4 Nisan 2003'te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı babası Rahmi Koç’tan devraldı.

1992’de Caroline Giraud ile evlendi; çiftin bu evlilikten iki kız çocuğu oldu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı olan Koç, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 2006 yılında Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu oldu.

Ekonomik ve sosyal kalkınma alanındaki çalışmaları World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi kuruluşlar tarafından ödüllendirildi. Türkiye'deki büyük İtalyan yatırımlarının önemli ortaklarından olan Koç, 2012 yılında İtalya'nın "Ekonomi Oscar"ı olarak bilinen Uluslararası Leonardo Ödülü'ne layık görüldü.

Golf, binicilik, havacılık ve Scuba ile ilgilendi. İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi oldu.

21 Ocak 2016 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede öldü.

Üyesi olduğu kuruluşlar

• İstanbul Sanayi Odası
• TÜSİAD
• DEİK
• Young Presidents Organization (YPO)
• İstanbul Golf Kulübü
• 1907 Fenerbahçe Kulübü (Kurucu Üye)
• East West Institute

Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Resmi ekleyen

Sabah saatlerinde kalp krizi geçiren Mustafa Koç hayatını kaybetti.

Evinde spor yaparken kalp krizi geçiren ve acilen Beykoz Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 56 yaşındaki Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç daha sonra sevk edildiği Amerikan Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Resmi ekleyen

FOTO:DHA – Mustafa Koç 56 yaşındaydı

Önce Beykoz Devlet Sonra Amerikan Hastanesi’ne Götürülmüştü

Mustafa Koç sabah saat 08:00 sıralarında kalp krizi geçirmiş ve koruması tarafından Beykoz Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Koç burada yapılan ilk müdahalesinin ardından bir helikopterle Şişli Nişantaşı’ndaki Amerikan Hastanesi’ne getirilmişti.

Resmi ekleyen

FOTO:DHA – Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç, babası Rahmi Koç ve kardeşi Ali Koç da Beykoz Devlet Hastanesi’ne gelmişti.

Beykoz Hastanesi’nden İlk Açıklama: Duran Kalbi Yeniden Çalıştırıldı

Mustafa Koç’un durumuyla ilgili Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu’dan “kalbi geldiğinde durmuştu burada yeniden atmaya başladı” açıklaması gelmişti.

Yazılı olarak yapılan açıklamada “Sayın Mustafa Koç sabah spor esnasında fenalaşıp düşmesi üzerine spor hocası ve yakın koruması tarafından ilk yardım desteği almaya başlamış, acil 112 ekibi çağrılmış 15 dakika sonra Beykoz Devlet Hastanesi aciline saat 08:10′da ulaştırılmıştır. Hasta ilk geldiğinde siyanoze asistoli halindeydi. (Tıbbi olarak kalbinin durması anlamına geliyor) Acilen entübe edilerek resistasyon başlandı. Bir saat sonra Amerikan Hastanesi’nden gelen kendi doktor ekibiyle birlikte kalp akciğer pompasına bağlanarak saat 10:10′da hastanemiz acilinden ambulansla alınarak helikoplerle Amerikan Hastanesi’ne nakli sağlanmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Amerikan Hastanesi: 11:30′da Kaybettik

Acı haber ise Mustafa Koç’un sahibi de olduğu Amerikan Hastanesi doktorlarından geldi. Amerikan Hastanesi Başhekimi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı “Sayın Mustafa Koç’u hem Beykoz Devlet hastanesinde hem de Amerikan Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kaybettik, hepimizin başı sağolsun. Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu Beykoz devlet hastanesine getirildi. 4 saat müdahale edildi. Yaklaşık yarım saat önce (saat 11:30 sıralarında) kaybettik”

Resmi ekleyen

Mustafa Koç, geçtiğimiz yıl mart ayında “mide küçültme” ameliyatı olmuştu.

“Mide Küçültme” Ameliyatı Olmuştu

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçtiğimiz yıl mart ayında holdingin sahip olduğu Amerikan Hastanesi’nde “mide küçültme” ameliyatı olmuştu. Koç, “tüp mide ameliyatının” ardından da 4 ayda yaklaşık 40 kilo vermişti.

14 Yıl Önce Kalp Ameliyatı Olmuştu

Koç, 2002 yılında da ABD’de sağlık kontrolünden geçtiğinde kalbine giden 3 damarının tıkalı olduğunun saptanması üzerine ameliyat edilmişti.

En Son Erdoğan İle Görüşmüş

Mustafa Koç, bugün 13:00′te Davos’a gitmeyi planlıyordu. Doğan Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre, Mustafa Koç, dün öğleden sonra kendisine ait özel uçağıyla Ankara’ya uçtu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası saat 21:00 sıralarında İstanbul’a döndü. Oldukça keyifli ve mutlu idi. Özel uçağıyla bugün 13:00′te önce Zürih’e uçacak, oradan da Davos’a geçecekti. Çocukları ile birlikte tatil planı yapıyordu.

Mustafa Koç Pazar Günü Defnedilecek

Mustafa Koç'un cenazesinin pazar günü toprağa verileceği açıklandı.

Koç Holding Mustafa Koç’un cenaze töreni ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “Yönetim Kurulu Başkanımız merhum Mustafa Vehbi Koç’un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedilecektir. Taziyeler, 22 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle 7 gün boyunca Elmadağ Divan Oteli’nde saat 16.00 – 19.00 arası kabul edilecektir” denildi.

Mustafa Koç Davos’ta Cinsiyet Eşitliğinin Önemini Anlatacaktı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, HeForSHe etkinliğine katılmak üzere bugün Davos`a uçacaktı

Ölümü Türkiye’de büyük üzüntü yaratan işadamı Mustafa Koç, bugün 13:00′te Davos’a gitmeyi planlıyordu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, cinsiyet eşitliği için küresel bir dayanışma hareketi olan “HeForShe”nin küresel etki liderlerinden biri olarak Davos’ta gerçekleşecek etkinliğine katılacaktı.

Resmi ekleyen

Doğan Haber Ajansı’nın edindiği bilgilere göre, Mustafa Koç, dün öğleden sonra kendisine ait özel uçağıyla Ankara’ya uçtu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası saat 21:00 sıralarında İstanbul’a döndü. Oldukça keyifli ve mutlu idi. Özel uçağıyla bugün 13:00′te önce Zürih’e uçacak, oradan da Davos’a geçecekti. Çocukları ile birlikte tatil planı yapıyordu.

HeForSHe kampanyasında 10x10x10 Etki Programı kapsamında 10 şirket liderinden biri seçilen Mustafa Koç kamuoyuna yansıyan son mesajında “Türkiye’deki erkekleri cinsiyet eşitliği hareketine davet ediyoruz” demişti.

HeForShe kampanyası nedir?

‎HeForShe, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından erkeklerin de cinsiyet eşitliği için mücadele etmesini amacıyla başlatılan bir kampanya.

“Kadın-erkek eşitsizliği sadece kadınları değil; her yaştan kadını ve erkeği, kısacası hepimizi etkileyen bir insan hakları meselesidir” diyen BM, kampanyanın her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için suskunluğu bozmak, sesini çıkartmak ve harekete geçmek üzere savunucu olmaya çağırdığını belirtiyor.

Kampanya kapsamında hazırlanan el kitabında BM kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve bireyler için uygulama planları yer alıyor.

Sevgili, Saygıdeğer Mustafa Koç'a Allah'tan Rahmet Diliyoruz.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

Kaynak - Sözcü: Mustafa Koç Hayatını Kaybetti

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Mustafa Vehbi Koç

Mustafa Koç'un Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler

Resmi ekleyen

1960 yılında İstanbul'da doğan Koç Holding yönetim kurulu başkanı Mustafa Vehbi Koç, 21 Ocak Perşembe sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu acilen hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti.

İşte ünlü iş adamıyla ilgili tüm detaylar...

Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Vehbi Koç dedesidir. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem'dir. Ömer Koç ve Ali Koç adlarında iki kardeşi vardır.

Mustafa V. Koç, Koç Ailesi’nin 3. Kuşak üyesi ve iş adamıdır. Mustafa Koç liseyi 1976-1989 yılları arasında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde yatılı olarak okudu.

1980 - 1984 yılları arasında ABD.de George Washington Üniversitesinde İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

Çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi'dir. Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi olup, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almaktadır.

Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu Üyesi’dir. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Mustafa V. Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Almanca ve İngilizce bilmekte olan Mustafa Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir ve İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yapmaktadır. Hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve Scuba sayılabilir.

Mustafa Koç ve Caroline Giraud 15 Şubat 1992 yılında nişanlandılar ve 14 Temmuz 1992 tarihinde evlendiler.

Koç'un Esra ve Aylin adlarında iki kızı vardır.

Mustafa Koç, Abdülhamid’in subayı Nuri Paşa tarafından 1895’te yaptırılan Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturmaktadır.

Üyelikleri:

• İstanbul Sanayi Odası üyesi,
  • TÜSİAD üyesi,
  • DEİK üyesi,
  • Young Presidents Organization (YPO) üyesi,
  • İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı,
  • 1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyesi,
  • East West Institute Üyesi

Mustafa Koç kitapları

• Küresel Gıda Düzeni Kriz Derinleşirken
  • Persenk / Persenk Açıklaması
  • Karapara

Kaynak: Sözcü

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

95 Bin Kişiye Ekmek Veriyordu

Ekim 2015 Verilerine Göre, Koç Holding’de 94 Bin 513 Kişi Çalışıyor

Resmi ekleyen

Hayatını kaybeden Mustafa Koç, Türkiye’nin en büyük grubu Koç Holding Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, dün sabah geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Mustafa Koç’un ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Türkiye’nin en büyük sanayi grubu olan Koç Holding’in en tepe noktasında görev yaparken vefat eden Mustafa Koç, binlerce kişiye iş sağladı. Ekim 2015 verilerine göre, Koç Holding’de 94 bin 513 kişi çalışıyor.

Resmi ekleyen

Şirketin Değerini 3.7 Kat Artırdı

Başta otomotiv, dayanıklı tüketim, enerji, turizm, denizcilik, inşaat gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren Koç Grubu’na bağlı 64 şirket bulunuyor. Geçen yıl ekim ayı itibarıyla 51.3 milyar lira ciroya ulaşan grubun bu dönemdeki net kârı ise 2.2 milyar lira olarak gerçekleşti. 2011 yılında, Türkiye milli gelirinin yüzde 9’una eş değer kombine ciro gerçekleştiren Koç Grubu, Fortune 500 sıralamasındaki tek Türk şirketi olmayı da sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi sıralamasında ise Koç Grubu’nun ilk 10’da 5 şirketi bulunuyor. Koç Grubu’na bağlı TÜPRAŞ, 500 dev liginde birinci sırada yer alırken, Ford 2’nci, Arçelik 4’üncü, Tofaş 9’uncu ve Aygaz ise 10’uncu sırada bulunuyor.

Mustafa Koç, başkanlık koltuğuna oturduğu 2003 yılında 7.5 milyar lira olan Koç Holding’in piyasa değerini 3.7 kat artışla 27.8 milyar liraya çıkarmayı başardı.

Davos’a Uçacaktı

Ölümü Türkiye’de büyük üzüntü yaratan işadamı Mustafa Koç, dün saat 13.00’te Davos’a gitmeyi planlıyordu. Mustafa Koç, önceki gün öğleden sonra kendisine ait özel uçağıyla Ankara’ya uçtu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrası saat 21.00 sıralarında İstanbul’a döndü. Özel uçağıyla dün 13.00’te önce Zürih’e uçacak, oradan da Davos’a geçecekti. Mustafa Koç, cinsiyet eşitliği için küresel bir dayanışma hareketi olan “Heforshe”nin küresel etki liderlerinden biri olarak Davos’ta gerçekleşecek etkinliğine katılacaktı.

Türkiye’nin 27’nci dünyanın 1712’nci zengini

Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem (Meserretçioğlu) olan Mustafa Koç’un, Ömer Koç ve Ali Koç adlarında iki kardeşi bulunuyor. Liseyi 1976-1979 yılları arasında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde yatılı olarak okudu. 1980-1984 yılları arasında ABD’de George Washington Üniversitesi’nde İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

İş Hayatına Tofaş’ta Başladı

İş hayatına 1984 yılında Tofaş’ta müşavir olarak başladı. 1986 yılına kadar burada Tofaş oto satış elemanı olarak çalıştı. 1986-1989 yılları arasında ofisa Trading Co. Geneve Satış Müdürü, 1989-1992 yılları arasında Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Mustafa Koç, 14 Temmuz 1992 tarihinde Caroline Giraud ile evlendi. Koç’un Esra (1997) ve Aylin (2001) adlarında iki kızı bulunuyor.

Başkanlık Koltuğuna Oturdu

1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, 1996 yılında Yönetim Kurulu üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda oturuyordu. Mustafa Koç, Forbes Dergisi’nin en zengin 100 Türk’ün sıralandığı 1.1 milyar dolarlık servetiyle 27’nci sırasında bulunuyordu. Koç, dünyanın en zenginler sıralamasında ise 1712’nci sıradaydı.

Resmi ekleyen

Gönlü de zengindi

İstanbul Sanayi Odası, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), DEİK, Young Presidents Organization (YPO) üyesi olan Mustafa Koç, İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu. Koç ayrıca, 1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu üyesi, East West Institute üyesiydi.

TÜSİAD YİK Başkanlığı Yaptı

2005-2010 arasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Koç, aynı zamanda Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu’ydu. Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi de olan Koç, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almıştı. Bilderberg Toplantıları’nın Yürütme Kurulu üyeliği de yapan Mustafa Koç, 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirildi. Mustafa Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti üyesiydi. Koç, Capital Dergisi tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye ‘de en çok bağış yaparak bağış kültürüne katkıda bulunan iş insanlarının belirlendiği “Gönlü Zenginler” araştırması sonucunda hazırlanan listede gönlü en zengin iş adamı olarak ilk sırada yer aldı.

Koç Holding Künyesi

Resmi ekleyen

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Turkiye_ve_Dunya_ve_39_dan_Guncel_Haberler_f26/95_Bin_Kisiye_Ekmek_Veriyordu_Mustafa_Koc_ve_39_t84109.html']95 Bin Kişiye Ekmek Veriyordu | Mustafa Koç'un Gönlü De Zengindi - Ekim 2015 Verilerine Göre, Koç Holding’de 94 Bin 513 Kişi Çalışıyor - Mustafa Koç, Şirketin Değerini 3.7 Kat Artırdı... ' target='_blank'>95' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Turkiye_ve_Dunya_ve_39_dan_Guncel_Haberler_f26/95_Bin_Kisiye_Ekmek_Veriyordu_Mustafa_Koc_ve_39_t84109.html']95 Bin Kişiye Ekmek Veriyordu | Mustafa Koç'un Gönlü De Zengindi - Ekim 2015 Verilerine Göre, Koç Holding’de 94 Bin 513 Kişi Çalışıyor - Mustafa Koç, Şirketin Değerini 3.7 Kat Artırdı...

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Cennet Kapılarını Açsın…

Resmi ekleyen

Bekir Coşkun

O gece otelin kapı camına iki küçük el yapışmıştı…
Uzun süre bekledi…
Kimi zaman eller yumruk olup cama “açın” diye vuruyordu, kimi zaman halsizleşip avuçlar aşağıya doğru kayarken, arkasında ter ve gözyaşından bir iz
bırakıyordu…
O gece çocuklar kaçıp sığınacak yer arıyorlardı…
Gezi Parkı’ndaki ağaçlar kesilmesin diye başlattıkları, dünyanın her tarafında gururla karşılanacak bir direniş, bir anda “terörist”, “vatan haini”, “eşkıya” suçuna dönüşmüştü…
Arkalarında TOMA’lar, coplar, gaz bombaları, boyalı sular ve kelepçeler
vardı…
Etrafları sarılan ve korkan gençlerden kimisi Divan Oteli’nin camlarına dayanmışlardı ve kapılar kapalıydı…
O iki küçük el çığlık çığlık kapının camındaydı…

*

Otel yönetimi şaşkındı…
Böyle hukuksuz, zalim ve ahlaksız bir ortamda, o çocuklara yardım etmek
özellikle işadamları açısından intihar sayılırdı…
Telefonlar işliyordu…
Bir ses otel yönetimine şöyle dedi:
“Açın kapıları…”

*

Mustafa Koç dün öldü…
Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülkenin en büyük sermayesinin, o gece yüreklerimizde inşa ettiği o “Önce insan olmak” değeri, en büyük yatırımıydı…

*

Sistem kapitalist ise; işadamlarının sorumlulukları, değerleri, ilkeleri, duruşları, ahlakları, tıynetleri yasalar kadar anlamlıdır…
Bir ülke, bir işadamının ölümüne ağlar mı?…
Ağlıyor işte…

*

Yoksul öğrencilerin yurtlarından, denizin dibindeki pisliğe… Kültür varlıklarının korunmasından, geleneksel sanatların yaşatılmasına kadar… Gelişmemişliği dert edinen ve bir tek gün adı yağmaya, talana, kire, pasa karışmamış sermayenin başındaki adamın son çektirdiği fotoğrafa baktım dün…
Havana’da gidip bulduğu Atatürk büstünün önü…
Yüzünde gurur…

*

Bu kez cennet kapılarını açsın…

Sözcü

22 Ocak 2016

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Cennet_Kapilarini_Acsin_Bekir_Coskun_t84110.html']Cennet Kapılarını Açsın… | Bekir Coşkun - Bir ülke, bir işadamının ölümüne ağlar mı?... Ağlıyor işte..' target='_blank'>Cennet' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Cennet_Kapilarini_Acsin_Bekir_Coskun_t84110.html']Cennet Kapılarını Açsın… | Bekir Coşkun - Bir ülke, bir işadamının ölümüne ağlar mı?... Ağlıyor işte..

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Mustafa Koç

Resmi ekleyen

Yılmaz Özdil

Eş anlamlı bilinir ama…
Zengin olmak başka şeydir.
Varlıklı olmak başka şey.

*

Her zengin, varlıklı değildir.

*

Zengin…
Para, mal, mülk istifler.
Hayatı ıskalar.
Varlıklı…
Bilim, kültür, sanat biriktirir.
Hayatın tadını çıkarır.

*

Zengin, ömrü boyunca kaç paraysa öder, çiçek satın alır.
Varlıklı, hayatı kırmızı karanfil gibi yakaya takabilmektir.

*

Zengin, kabarık cüzdandır.
Varlıklı, yüklü hobidir.
Zengin, sahip olduğunun esiridir.
Varlıklı, edindikçe özgürleşir.

*

Zenginin banka hesabıyla beraber egosu da büyür, burnundan kıl aldırmaz, tepeden bakar, kendini kaf dağında görür… Dağlar kadar servetine rağmen, halkın nazarında mütevazı kalabilmektir varlıklı.

*

Zengin, alt tarafı sıfattır.
Varlıklı, karakterdir.
Zengin, kaypaktır, yalakadır.
Varlıklı, siyaset üstüdür.

*

Zengin, nalıncı keseridir.
Topluma duyarsız kalabilir.
Varlıklı, etrafa yararlıdır.
Farkındadır.

*

Zengin, hep alır.
Varlıklı, vermesini de bilir.

*

Maganda zengin, dolu.
Cahil varlıklı göremezsiniz.

*

Zengin, lisan bile bilmese, bavulu kapıp kaçmaya müsaittir.
Varlıklı, dünya vatandaşıdır ama, yerlidir, millidir.

*

Zengin olmadan da varlıklı olunabilir ama… Maharet, hem zengin olup, hem Mustafa Koç olabilmektir.

*

(Para bazen cesur insanları bile satın alabilir, cesareti asla alamaz. Caroline Koç mesela… En son, değerli ağabeyim Levent Kırca’nın cenaze töreninde görmüştüm. Sadece camiye taziyeye değil, toprağa vermeye kabristana kadar gelmişti. Levent Kırca’nın eşi Aslı Çetiner’in arkadaşıydı. “Zengin” tabir edilen pekçok korkak, aman benim ismim Levent Kırca’yla aynı haberde geçmesin diye ortadan kaybolurken… Mustafa Koç’un eşi, ne derler diye düşünmemiş, Türkiye’nin “en varlıklı ailesi”nin ferdi olarak, son görev için arkadaşının yanında olmuştu. Çünkü, usta sanatçıya, arkadaşına ve kendisine olan saygısı, elalem ne der endişesinin çok üstündeydi.)

*

Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan…
Zenginlik geçicidir.

*

Varlık ise, bakidir.

*

Zenginin cenazesi kalabalık olur ama, gözyaşı yoktur.
Kendisiyle hiç tanışmamış insanların Mustafa Koç’un ardından hissettiği samimi üzüntünün sebebi, artık aramızda olmamasına rağmen, hayatımızdaki varlığı’dır.

Sözcü

22 Ocak 2016

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Mustafa_Koc_Yilmaz_Ozdil_t84111.html']Mustafa Koç | Yılmaz Özdil - Maharet, hem zengin olup, hem Mustafa Koç olabilmektir. ' target='_blank'>Mustafa' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Mustafa_Koc_Yilmaz_Ozdil_t84111.html']Mustafa Koç | Yılmaz Özdil - Maharet, hem zengin olup, hem Mustafa Koç olabilmektir.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Resmi ekleyen

22 Ocak 2016 Cuma

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Karikatur_ve_Komik_Resim_Paylasimlari_f81/Musa_Kart_imzasiyla_Cizmeden_Yukari_Karikaturler_t81652.html']Musa Kart İmzasıyla - Çizmeden Yukarı | Karikatürleri – Sürekli Güncelleme' target='_blank'>Musa' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Karikatur_ve_Komik_Resim_Paylasimlari_f81/Musa_Kart_imzasiyla_Cizmeden_Yukari_Karikaturler_t81652.html']Musa Kart İmzasıyla - Çizmeden Yukarı | Karikatürleri – Sürekli Güncelleme

Kaynak: Cumhuriyet

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Koç Ailesi’nin Divan Oteli…

Resmi ekleyen

Uğur Dündar

5 Haziran 2013, Cumartesi…
Gezi Parkı’ndaki eylemin 20. günü…

Karnaval yerini andıran park, her zamankinden daha kalabalık. Yaşlı-genç, kadın-erkek binlerce demokrasi aşığı orada…

Gün boyu olağandışı hiçbir şey yaşanmayan parkta, akşama doğru bir hareketlenme başlıyor. Çünkü dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, polise “Orayı temizleyeceksiniz” emrini veriyor. İşareti alan binlerce polis de Taksim Meydanı yönünden halkı süpürme harekatına yöneliyor.

Kadın-erkek, yaşlı-genç ayırımı yapılmaksızın herkesin üzerine tazyikli sular püskürtülüyor, plastik mermiler atılıyor, coplar inip kalkıyor, biber gazları sıkılıyor ve eylemciler, Gezi’yi terk etmeye zorlanıyor.

Orantısız polis şiddetine, orantısız zeka ile karşılık vermeye çalışanlar arasında fenalaşanların sayısı o kadar çok ki, ambulanslar yetersiz kalıyor. Parkın çimleri yarı baygın yatan ya da acılar içinde kıvrananlarla doluyor.

Şiddet mağdurlarının feryatları gökyüzüne yükseliyor…

* * *

İşte o dakikalarda, değerli haberci Özlem Gürses arkadaşımla haber masasına oturup, canlı yayına geçiyoruz…

Büyük umutlar ve ideallerle çalıştığımız Artı Bir Televizyonu, 5 yıldızlı otel konforu içindeki plazalardan yayın yapan haber kanallarının yanında bekçi kulübesi gibi kalıyordu. Üstelik günlerdir doğru dürüst uyumuyor, bazen yemek yemeyi bile unutuyorduk. Teknik olanaklarımız da yetersizdi. Örneğin Taksim’den kesintisiz ve net görüntü alabilecek bir cihazımız bile yoktu. Ama Gezi Park’ında bu acımasız şiddet sürüp giderken penguen belgeselleri ve yemek programları yayınlamakta ısrar eden duyarsız plaza kanallarının asla ulaşamayacakları bir özelliğe sahiptik.

Halkın gerçekleri öğrenme hakkının dışındaki hiçbir güce hizmet etmemeye, evrensel meslek ilkelerine sıkı sıkı bağlı kalarak olup bitenler hakkında toplumu bilgilendirmeye yeminliydik. O nedenle onlara oranla çok güçlüydük.

Haftalardır gözünü kırpmadan ve beş kuruş almadan haber merkezini yöneten değerli kardeşim Mustafa Hoş, o gün izinli olmasına karşın bu tarihi olaya tanıklık edebilmek için Taksim’e giden başarılı muhabirimiz Gökmen Ulu ile irtibat sağlayınca “Gökmen hemen Divan Oteli tarafına geçsin” dedim.

* * *

Yayınımız başladığında Taksim’deki “Süpürme Operasyonu” tüm hızıyla devam ediyordu. Başbakan’ın talimatını bir an önce yerine getirmeye çalışan polis, başından itibaren anayasa teminatı altındaki demokratik haklarını kullanarak daha çok özgürlük için masum eylemler yapan, asla şiddete yönelmeyen, hatta bir tek taş bile atmayan kitleyi, Divan Oteli önüne doğru süpürüyordu!

Demokrasi sevdalıları panik içinde dağılıyor, fenalaştığı için bırakın kaçmayı, yürüyecek hali bile kalmayanlar ise, Divan Oteli’ne sığınıyordu.

Gezi Parkı kısa sürede boşaltılmış, şiddete hedef olma sırası Divan’a sığınanlara gelmişti!

Kapağı otele atanların çoğu lobideydi. Daha önce hiç karşılaşmayan insanlar yürek yüreğe vermiş, birbirlerine yardımcı oluyordu. Kimi ağlayanları sakinleştirmeye, kimiyse baygınlık geçirenleri kendine getirmeye çalışıyordu.

Derken akıllara durgunluk veren görüntüler yaşanmaya başlandı. TOMA’lar otelin kapısına tazyikli su püskürtüyor, içeriye biber gazı bombaları atılıyordu. Üzerlerinde “Kapalı alanda asla kullanılmaz” uyarısı bulunmasına rağmen, gaz fişekleri yağmur gibi yağıyordu. Lobiye çöken gaz bulutu nedeniyle astım ve kalp hastalıkları olanlar adeta bir mucizenin olmasını bekliyorlardı.

Mucize, gönüllü doktorların koşarak gelmeleriyle gerçekleşti. Gönüllü doktorlar hemen durumu ağırlaşan hastaları, biber gazı bombardımanından durulmaz hale gelen zemin katından, bir alt kata taşıdılar. Gereken acil müdahaleyi yaptıktan sonra da hastanelere sevk ettiler.

Divan Oteli artık bir hastaneden farksızdı. Ambulansların biri gidiyor, diğeri geliyordu.

* * *

Otelde konaklayan yabancı turistler şaşkın, endişeli ve çaresizdiler.

Bunu fark eden sığınmacı gençler, odaların kapılarını teker teker çalarak “Elimizde olmayan sebeplerle kendimizi burada bulduk. Rahatsız ettiysek çok özür dileriz” diyorlardı. Turistler de onlara şefkatle karşılık veriyor, su ve yiyeceklerini paylaşıyordu.

Güçlü kuvvetli olanlar ise lobide bekliyor, bazıları da polisler içeri girmesin diye kapıları tutuyordu. Nitekim polis ekiplerinin yaptığı hamleler kapı ardına yığılan turistler ve vatandaşların gayreti sayesinde başarılı olamadı.

Bu arada üzerine acımasızca gaz sıkılan dört yaşındaki bir çocuğun yürek yakan görüntüsü gecenin en unutulmaz karelerinden biri olarak hafızalara yerleşiyordu.

Tüm suçları sadece demokratik haklarını barışçı bir eylemle kullanmak olan şiddet mağdurlarına yardımda kararlı olan doktorlar, otelin yan tarafındaki boş arsaya çadırdan bir sahra reviri kurmuşlardı. O güç koşullarda yaralılara ilk müdahaleyi yapabilmek için çırpınıp duruyorlardı. Onları şaşırtan vakalardan biri, TOMA ile ıslanmış insanların ciltlerindeki ürkütücü durumdu. Çünkü bedenleri adeta haşlak su dökülmüşçesine kabarıp kızarmıştı. Bazılarının cildi yanmıştı. Daha sonra bunların TOMA’lardaki suya katılan ve içeriği hiçbir zaman açıklanmayan bir kimyevi maddeden kaynaklandığı anlaşılacaktı.

* * *

Çevik Kuvvet, revire de gaz bombası yağdırınca bir kadın doktor çadırdan fırlayıp haykırmaya başladı: “Revirde oksijen tüpleri var, burası havaya uçar, oraya gaz bombası atmayın! Durumu ağır insanlara ilk müdahaleleri yapıp hastanelere sevk ediyoruz, biber gazı onları öldürebilir, oraya gaz atmayın! Revirler savaş alanında bile tarafsız bölgedir, dokunulmazdır, sizin yaptığınız savaşta bile yapılmaz, lütfen oraya gaz atmayın!”

O sırada benzerine ancak soyut filmlerde rastlanabilecek bir sürpriz oldu.

Otel içindeki aydınlık yüzlü, iyi eğitimli sığınmacılardan biri, lobideki piyanonun başına geçti. Piyanist tuşlara dokundukça saatlerdir gergin ve acı dolu yüz ifadeleriyle bekleşenlerin dudaklarına buruk bir gülümseme yayılıyordu.

* * *

Anlı şanlı plaza televizyonlarının derin suskunluğuna karşın Türkiye ekran başındaydı. Sık sık televizyona çıkmaktan yorulan penguenlerin uyuyakaldığı, yemek programlarında gecenin geç saatlerinde içilen çorba tariflerinin verilmeye başlandığı saatlerde, Divan Oteli önünde yaşananları, sadece Artı Bir TV Haber Merkezi canlı yayınlıyordu. Nefesler tutulmuş, milyonlarca seyirci bizim ekrana kilitlenmişti. Zira yukarıda okuduklarınızın tümü, başarının ve cesaretin zirvesine çıkan Gökmen Ulu’nun anonsları, kameraman Volkan Kamber’in görüntüleriyle “Süpürme Operasyonu”nun nasıl sonlanacağını merak eden insanlara ulaşıyordu. Mustafa Hoş insanüstü bir gayretle haber ekiplerini ve yayın akışını yönlendirmeyi sürdürüyor, seyircilerimizden hepimizi cesaretlendiren mesajlar geliyordu.

* * *

Sabaha doğru Çevik Kuvvet polisleri yorgunluktan bitap düşmüş, çoğu bulundukları yere uzanıp kalmıştı.

Abluka sabaha kadar devam etti.

16 Haziran Pazar günü öğle saatlerinde, müzakereci polis şefi otele girdi. Oradaki vatandaşlara “Şimdi evlerinize giderseniz size dokunmayacağız, gözaltına almayacağız. Çıkmazsanız içeri girip zor kullanmak suretiyle sizi alacağız” dedi. Bu söz üzerine oteldekiler birer birer çıkarak evlerine gitti.

* * *

Gökmen Ulu, Divan Oteli personelinin o geceki davranışlarını anlatırken şunları söylüyordu:

“Hepsi kelimenin tam anlamıyla nitelikli personeldi. Yöneticisinden resepsiyonistine kadar her biri iyi eğitimli, kültürlü, kibar insanlardı. İyi kalpliydiler… Hem de çok iyi kalpli… Aynı biber gazını onlar da soludular, uykusuz kaldılar, stres yaşadılar, aralarında rahatsızlananlar da oldu, ama asla serzenişte bulunmadılar. En ufak nezaketsizlik yapmadıkları gibi, yüzlerindeki tebessümü hiç yitirmediler. Metanetlerini korudular. Vatandaşlarla ölçülü bir temas ve mesafe içinde olurken eylem ve siyasi konularda tek bir yorum yapmadılar. Otele sığınan insanlara ‘Tanrı Misafiri’ anlayışıyla ilgi, merhamet, şefkat ve saygıyla yaklaştılar.”

* * *

Ve beş yıldızlı bir otel olan Divan, değerli kardeşim Yılmaz Özdil’in yayın sırasında bana gönderdiği SMS mesajında dediği gibi, o geceden sonra ay yıldızlı otel oldu.

Sevgili okurlarım,

Bir kenara yazın. Bir imar talanı veya rant yağmasına kurban gitmediği takdirde Gezi Parkı’nın gelecekteki adı mutlaka Demokrasi ve Özgürlük Parkı olacak.

Divan ise, daha o gece demokrasi ve özgürlük mücadelesini simgeleyen bir anıt otel haline geldi.

* * *

Mustafa Vehbi Koç’un beklenmedik vefatından sonra oluşan ortak üzüntünün nedenine gelince…

Ülkenin en zengin insanlarından biri hayatını kaybediyor ve ardından, işçileri başta olmak üzere yığınlar ağlıyor.

Bir büyük zenginin vefatı sonrasında böylesine şaşırtıcı durum ilk kez yaşanıyor!

Çünkü hırsızlıkları, vurgunları, yolsuzlukları, soygunları yapan dokunulmazların yanında, üreterek, istihdam yaratarak, yatırım ve ihracata yönelerek sağlanan, son kuruşuna kadar vergilendirildiği için son kuruşuna kadar da hak edilen köklü kazançların sahipleri, yani Mustafa Koç gibiler, artık halkın gözünde farklı bir yere sahip oluyor.

Hele bu zenginliklerin sahipleri görmemişlik teşhiri yerine eğitime, kültüre, bilime ve sanata sahip çıkıyor, sosyal sorumluluk projelerini gönülden üstleniyor, çevreyi koruyor, ayrıca herkesin adını telaffuz etmeye bile çekindikleri süreçlerde çok şey borçlu oldukları Cumhuriyet’e, onun kurucusu Atatürk’e ve devrimlerine sahip çıkıyor, bu nedenle de inanılmaz saldırılara uğruyorlarsa, Bekir Coşkun ustanın dediği gibi, o kişilere cennetin kapısının sonuna kadar açılacağına inanılıyor.

Sözcü

23 Ocak 2016

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Koc_Ailesinin_Divan_Oteli_Ugur_Dundar_t84113.html']Koç Ailesi’nin Divan Oteli… | Uğur Dündar - 15 Haziran 2013, Cumartesi…Gezi Parkı’ndaki eylemin 20. günü… ' target='_blank'>Koç' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Koc_Ailesinin_Divan_Oteli_Ugur_Dundar_t84113.html']Koç Ailesi’nin Divan Oteli… | Uğur Dündar - 15 Haziran 2013, Cumartesi…Gezi Parkı’ndaki eylemin 20. günü…

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Mustafa Vehbi Koç

Resmi ekleyen

Rahmi Turan - Tokmak

Şaşırıyorum! Nasıl bir ülke hâline geldik biz?

Seviyesizlik diz boyu! İnsanlarımızın bir bölümünün gözlerini kin ve nefret duyguları bürümüş.

Ölene bile saygıları yok! Bu ilkel ve bağnaz tiplerden tiksiniyorum!

Biz bu kadar çapsız bir toplum değildik! Ne oldu bize?

Genç sayılacak bir yaşta hayatını kaybeden Mustafa V. Koç, çok saygın, Türkiye için olağanüstü değerli bir işadamıydı.
Bu nedenle ölümü yurt çapında derin bir üzüntü yarattı. Ulusumuzun büyük bir bölümü onu rahmet ve minnetle anıyor. Fakat…
Sosyal medyada Mustafa V. Koç’un ölümü üzerine bazı olumsuz yorumlar yer aldı. Mustafa V. Koç, Gezi Direnişi’nde, patronu olduğu Divan Oteli’ni yaralılara açmış, biber gazından kaçıp otele sığınanları tedavi ettirmişti.

Koç, bu soylu ve insancıl davranışı nedeniyle birçok eleştiriye hedef olmuş ama asla geri adım atmamıştı.
Yalakalar hâlâ bunun rövanşı peşinde, seviyesizlik örneği sergiliyor!

Mustafa V. Koç, bu ülkenin en önemli işadamlarından biriydi. Türkiye için büyük kayıp oldu. Koç Ailesi’ne başsağlığı, Mustafa V. Koç’a Allah’tan rahmet diliyorum.

Sözcü

23 Ocak 2016

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Mustafa_Vehbi_Koc_Rahmi_Turan_Tokmak_t84114.html']Mustafa Vehbi Koç | Rahmi Turan - Tokmak - Ölene bile saygıları yok! Bu ilkel bağnaz tiplerden tiksiniyorum...' target='_blank'>Mustafa' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/Mustafa_Vehbi_Koc_Rahmi_Turan_Tokmak_t84114.html']Mustafa Vehbi Koç | Rahmi Turan - Tokmak - Ölene bile saygıları yok! Bu ilkel bağnaz tiplerden tiksiniyorum...

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

İki Mustafa…

Resmi ekleyen

Yılmaz Özdil

Sene 2004.
Londra’daki Madame Tussauds Müzesi’nde Mustafa Kemal’in balmumu heykeli vardı. Ancak, Mustafa Kemal olduğuna bin şahit isterdi. Raşitik bir vücut, alakasız bir surat, ne saçı benziyordu, ne göz rengi tutuyordu. Üstelik, müzede sergilendiği yer adeta kıyıda köşedeydi, büyük devlet adamlarına ayrılan bölümde değildi.

Resmi ekleyen

*

Müzeyi her sene bir milyon kişi ziyaret ediyordu, Türk vatandaşları gördükçe kahroluyor, yabancılar ise Atatürk’ü böyle tanıyordu.

*

Londra’ya her giden aynı şikayetle dönüyordu ama, sayın devletimiz, sayın hükümetimiz kılını kıpırdatmıyordu…
Mustafa Koç el koydu!

*

(Madame Tussauds müzesindeki tuhaf heykelden rahatsızlık hissedenlerin başında, varlığıyla onur duyduğumuz Profesör Yılmaz Büyükerşen geliyordu. Kendimiz yapmazsak, elaleme bırakırsak, olacağı bu diye düşünmüş ve sırf bu nedenle balmumu heykel çalışmaya başlamıştı. Büyükerşen’in çabalarından önce Türkiye’de balmumu heykel yapmak için malzeme bile üretilmiyordu. Dönemin hava kuvvetleri komutanı İbrahim Fırtına, Eskişehir’de görev yaptığı sırada, Profesör Büyükerşen’in çabalarına şahit olmuştu. Bir vesileyle biraraya geldiklerinde Mustafa Koç’a anlattı. Fikri ateşledi. Mustafa Koç, balmumu heykelde en yetkin ismimiz Profesör Büyükerşen’i aradı, projenin başına geçer misiniz diye sordu. Cevap, elbette evetti.)

*

Koç grubu, Madame Tussaud müzesiyle temas kurdu, resmi teklifini iletti: “Atatürk heykelini değiştirmek istiyoruz, Profesör Yılmaz Büyükerşen’in kontrolünde olacak, gereken neyse yapmaya hazırız.”

*

Müze tarihinde böyle bir değişikliğin örneği yoktu. Mırın kırın ettiler, olmaz öyle şey filan dediler. Koç grubu bastırdı.

*

Müze yönetimi iki şartla kabul etti. Müzenin başheykeltıraşı, Profesör Büyükerşen’le birlikte çalışacaktı, Koç grubu tüm masrafları karşılayacak, üstüne 70 bin pound ödeyecekti.

*

Derhal kabul edildi. İki şarta, iki karşı şartla cevap verildi. Müzenin heykeltıraşı öncelikle Lord Kinross’un Atatürk biyografisini okuyacak, ardından Anıtkabir’i görecek, sonra heykele başlayacaktı. Çünkü Atatürk, sadece vücut ölçülerinden, fotoğraflarından ibaret değildi. Atatürk’ün dehasını, ışıltısını tanımadan, Türk milletinin Atatürk’e sevgisini, saygısını tanımadan, Atatürk’ü Atatürk’e benzetebilmesi mümkün değildi.

*

Atatürk’ün 50 yaşındaki hali yansıtılacaktı. 10 Kasım 1938’de vefatından hemen sonra alınan ve Anıtkabir’de korunan birebir yüz maskı kopyalandı. Vücut ölçülerini ve karizmasını ortaya koyan fotoğraflarını Profesör Büyükerşen verdi.

*

(Parantez açalım… Bu projeye vesile olan İbrahim Fırtına, asrın iftirasıyla Silivri’ye tıkıldı. Bu projenin, Atatürk’e dair tüm askeri organizasyonunu üstlenen, değerli arkadaşım kurmay albay İsmet Çınkı, asrın iftirasıyla Maltepe’de yatırıldı. Bu memlekette Atatürk’ü sevmenin maalesef ciddi bedeli var… Parantezi kapatalım.)

*

Bir sene çalışıldı.
Gerçeğe yakışır, muhteşem bir heykel ortaya çıktı.

*

Ayrıca…
Koç Grubu’nun sözleşmesi gereğince, heykelin yeri değiştirildi. Ana salon tabir edilen, büyük liderlerin sergilendiği bölüme taşındı.

*

Törenle açılışı yapılacaktı.
Gününü Mustafa Koç belirledi.

*

10 Kasım 2005.
Ölüm yıldönümünde, doğacaktı.

*

O zamanlar atv haber’in başındaydım. Atv de henüz havuz medyası değildi. Madame Tussauds müzesinden özel izinle canlı yayın yaptık. Koç Grubu tarafından yenilenen Atatürk’ün balmumu heykelini, açılışından bir saat önce Türkiye’ye gösterme onurunu yaşadık.

*

(30 dakika yayın yaptık. İzlenme rekoru kırıldı. Telefonlarımız kilitlendi. Yurttaşlar ağlayarak arıyor, tekrarını istiyordu. Ana haber bülteni, o gün ve ertesi gün, üç defa tekrar yayınlandı.)

*

Mustafa Koç canlı yayınımıza katıldı. Yandaş medyaya biat etmediği için işten çıkarılacak olan değerli arkadaşım Korcan Karar’ın sorularını yanıtladı. Neden bu işe el koyduğunu anlattı.

*

“Atamızı aklımızda ve kalbimizde taşıdığımız biçimde, yani gerçek hatlarıyla tanıtmak istedik. Gururluyum, heyecanlıyım. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, fiziken aramızda olmasa da, 20’nci yüzyılın liderleri arasında, peşinden kitleleri sürükleyebilecek karizmaya ve öngörüye sahip… İdealleri halen yaşayan, fikirleri ölümsüz bir başka lider yok. Atatürk Türkiyesi’ni çağdaş uygarlığın ilerisine taşımak, ülkemizi ve tarihimizi uluslararası platforma doğru tanıtmak için, üzerimize düşenleri yapmayı bir borç biliyoruz.”

*

2003’te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Koç’un, bu koltukta bizzat gerçekleştirdiği ilk sosyal sorumluluk projesi buydu. İlk imzasını Mustafa Kemal’le atmıştı.

*

Ailesi ona mübarek bir isim verdi.
O da isminin hakkını verdi.

*

Ve önceki gün, sosyal medyadan hayatının son paylaşımlarını yaptı.
Bu defa Havana’da adaşı’nın yanındaydı.

*

Güle güle Mustafa Koç.
Nur içinde yat.
Seni hep güzel hatırlayacağız.
Hep Mustafa’yla hatırlayacağız.

Sözcü

23 Ocak 2016

Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/iki_Mustafa_Yilmaz_Ozdil_t84115.html']İki Mustafa…| Yılmaz Özdil - Güle güle Mustafa Koç. Nur içinde yat. ' target='_blank'>İki' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/iki_Mustafa_Yilmaz_Ozdil_t84115.html']İki Mustafa…| Yılmaz Özdil - Güle güle Mustafa Koç. Nur içinde yat.

Hale

Hale

• Yönetici
  • 49.690 İleti
Mustafa Vehbi Koç

Mustafa Koç’a Veda Günü

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Koç, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Resmi ekleyen

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, son yolculuğuna uğurlandı.

İlk tören Koç Holding Genel Müdürlük binasında Üsküdar Nakkaştepe’de düzenlendi. Anma törenine aile üyeleri ve birçok kişi katılım sağladı. Sabah 10.10 sularında naaşı cenaze aracına koyuldu. Cenazenin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii Altunizade’ye ulaştı. Koç’un öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

Koç’un Üsküdar Marmara İlahiyat Camii’nde kılınan cenazesi, Zincirlikuyu’daki aile kabristanlığına defnedildi.

Ani ölümüyle tüm sevenlerini üzen Mustafa Koç’un cenaze namazı Marmara İlahiyat Camii’nde kılındı. Namazı İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Taziyeleri Rahmi Koç, Ali Koç ve aile fertleri kabul etti. Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, bakanlar, milletvekilleri, iş adamları, spor dünyasından temsilciler ve çok sayıda seveni katıldı.

Resmi ekleyen

Foto: DHA -Cenazenin başında seymenler bekledi

OSMANLI SANCAĞI İLE UĞURLANDI

Mustafa Koç son yolculuğuna Sadberk Hanım Müzesi’nden getirilen Osmanlı Sancağı ile uğurlandı. Aynı sancak daha önce de Mustafa Koç’un halası Sevgi Gönül’ün 2003 yılındaki cenaze töreninde kullanılmıştı. Mustafa Koç’un tabutunun üzerine örtülen Osmanlı sancağında ise şunlar yazıyor:

Lâ ilâhe İllallâhu el-Melikü’l-hakku’l-mubîn Muhammedun resûlullâh sadiku’l-va’di’l-emîn.

“Hak ve gerçek olan kainatın sahibi Allah’tan başka ilah yoktur. güvenilir ve sözünde sadık Muhammed, onun elçisidir.”

Resmi ekleyen

Foto: Depophotos -Mustafa V. Koç geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etmişti.

Saygı ile anıyoruz.

Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı