İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Kamer Genç (d.23 Şubat 1940, Tunceli – ö. 22 Ocak 2016, İstanbul) | Danıştay Tetkik Hakimliği Ve Danıştay Savcılığı Görevleri Yapan En Son 23. Ve 24. Dönem CHP Tunceli TBMM Milletvekili Olan Siyasetçi

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


Kamer Genç

Kamer Genç (d.23 Şubat 1940, Tunceli – ö. 22 Ocak 2016, İstanbul), Danıştay Tetkik Hakimliği Ve Danıştay Savcılığı Görevleri Yapan En Son 23. Ve 24. Dönem CHP Tunceli TBMM Milletvekili Olan Siyasetçi. Türk siyasetçi. 18, 19. dönem SHP, 20. ve 21. dönem DYP, 23. ve 24. dönem CHP Tunceli TBMM milletvekilidir.


Resmi ekleyen1940'da Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy'de doğdu. Fakir bir Alevî ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç'in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa'da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. 1960'da Ankara'da Maliye Okulu'na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi'nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu'na geri döndü. Bir yandan da babasının yanında çalışıyordu. Bu dönemde kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi. 1966'da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı'nda staj da yaptı ve Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak atandı.

1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim oldu. 1974-1976 yılları arasında Paris'te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay'daki görevi 12 Eylül'ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli'den Danışma Meclisi Üyeliği'ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi. 1983'te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli'den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi'nde adaylığı veto edildi. 1983-1987'de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993'ten 1995'e kadar, 1996'dan 1999'a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. Ardından 2002 seçimlerinde DYP'nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi. 2007 şeçimlerine bağımsız olarak katılıp milletvekili seçilmiştir. 1 Haziran 2010 tarihi ile birlikte eski partisi CHP'ye geri dönmüştür.

1966'da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi'nde beraber okuduğu Sevim Genç'i ailesinden istetti; Sevim Genç'in babası durumu olumsuz karşıladı. Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç'in evlilik teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu. İyi düzeyde Fransızca bilmekteydi.

Bir süre pankreas kanseri tedavisi gören Tunceli eski milletvekili Kamer Genç 22 Ocak 2016 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti.


Kamer Genç Hayatını Kaybetti


Resmi ekleyenEski Tunceli Milletvekili Kamer Genç hayatını kaybetti...

Bir süredir kanser tedavisi gören Eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç, tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç’i de tedavi gördüğü hastaneye bugün gitmişti.

Kamer Genç’in vasiyeti üzerine Tunceli’de toprağa verilmesi bekleniyor

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatanı kaybeden CHP eski Tunceli Milletvekili 76 yaşındaki Kamer Genç’in vasiyeti üzerine memleketi Tunceli’nin Nazımiye İlçesi Ramazan Köyü’nde toprağa verilmesi bekleniyor.

Bir süredir kanser tedavisi gören 6 dönem Tunceli Milletvekilliği yapan Kamer Genç, bugün saat 17.10′da İstanbul’da tedavi gördüğü özel bir hastanede hayatını kaybetti. Genç’in son anlarında yanında ailesi ve yakın arkadaşlarının bulunduğu belirtildi. Genç’in son anlarında yakınları ile sürekli Tunceli’nin Nazımiye ve Pülümür ilçelerindeki akrabalarından bahsettiği öğrenildi. Tuncelilerden kente sahip çıkmalarını istediği belirtilen Genç’in daha önce Tunceli’de defnedilmesi vasiyet etmişti. Genç yakınlarına, “Ben iyileşmezsem ve ölümü yenik düşersem beni kesinlikle memleketim Tunceli’nin Nazımiye İlçesi Ramazan Köyü’nde gömün. Beni Tunceli’ye tabutuma sarılı Türk bayrağı ile götürün” dediği öğrenildi.

Kamer Genç’in yakınları ile CHP genel merkezi yetkilileri cenaze programı yaptıkları ve Ankara’da yapılacak törenlerin ardından Tunceli’ye getirileceği belirtildi.


Kamer Genç'e Allah'tan Rahmet Diliyoruz.

Kadim Dostlar ™ YönetimiKamer Genç’in TBMM’deki Resmi Profili

Kaynak: Sözcü


#2
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kamer Genç

Kamer Genç hayatını kaybetti. Tunceli eski milletvekili Kamer Genç, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Peki Kamer Genç kimdir? Kaç yaşındaydı?


Resmi ekleyenEski Tunceli Milletvekili Kamer Genç hayatını kaybetti. Bir süredir kanser tedavisi gören Eski Tunceli Milletvekili Kamer Genç 79 yaşında hayatını kaybetti. Peki Kamer Genç kimdir? Ne zaman, nerede doğmuştur? Hangi dönemlerde mecliste görev aldı? İşte Kamer Genç’in hayatı hakkında detaylar…

Kamer Genç Kimdir?

Kamer Genç, 1940′da Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy’de doğdu. Fakir bir Alevî ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç’in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa’da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Kamer Genç, 1960′da Ankara’da Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi’nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu’na geri döndü. Bir yandan da babasının yanında çalışıyordu. Bu dönemde kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi.

Kamer Genç, 1966′da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı’nda staj da yaptı ve Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı.

Kamer Genç, 1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim oldu. 1974-1976 yılları arasında Paris’te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay’daki görevi 12 Eylül’ün ardından son bulan Kamer Genç, 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne ve Başkanlık Divanı kâtip üyeliğine seçildi. 1983′te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. 1983-1987′de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993′ten 1995′e kadar, 1996′dan 1999′a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı. Ardından 2002 seçimlerinde DYP’nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi. 2007 şeçimlerine bağımsız olarak katılıp milletvekili seçilmiştir. 1 Haziran 2010 tarihi ile birlikte eski partisi CHP’ye geri dönmüştür.

Kamer Genç, 1966′da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi’nde beraber okuduğu Sevim Genç’i ailesinden istetti; Sevim Genç’in babası durumu olumsuz karşıladı. Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç’in evlilik teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu. Kamer Genç, iyi düzeyde Fransızca bilmektedir.

Kamer Genç; 18, 19. dönem SHP, 20. ve 21. dönem DYP, 23. ve 24. dönem CHP Tunceli TBMM milletvekilidir.Kaynak: Sözcü

#3
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kamer Genç

İnsanlık Adına…

Rahmi Turan


“Beni Türk Bayrağı’na sarın”

Bir ölüm daha var ki, o da çok üzücü…
Renkli bir siyasetçi hayata veda etti.
CHP Tunceli eski Milletvekili, Kamer Genç’i kaybettik. 76 yaşındaydı ve kanser tedavisi görüyordu.
Türk siyaset tarihinin en ilginç ve “dobra dobra” konuşan en doğrucu milletvekillerinden biriydi.
Tek kişilik dev bir muhalefetti… Ve tek başına, herhangi bir partiden daha etkili muhalefet yapıyordu… Meclis’te olduğu dönemde iktidar partisine kök söktürdü, AKP milletvekillerini âdeta çıldırttı, deliye döndürdü.


Devlet eski Bakanı Ufuk Söylemez, Kamer Genç’in ölmeden kısa bir süre önce kendisine “Ben iyileşemezsem, bana bir şey olursa beni Türk Bayrağı’na sarın ve Tunceli’ye gömün” dediğini açıkladı.
Kamer Genç’in eşi Sevim Hanım da kocası için “Kamer, çok iyi niyetli, çok dürüst, içinde kin olmayan, insanları seven, mücadeleci bir yapıya sahipti” dedi ve ekledi:
“Eşimin bu yapısı onu yıprattı!”
Allah gani gani rahmet eylesin.


Bakınız, http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/insanlik_Adina_Rahmi_Turan_t84118.html']İnsanlık Adına… | Rahmi Turan - Ey millet uyan! Uyumak için önümüzde sonsuzluk var! ' target='_blank'>İnsanlık' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kose_Yazilari_ve_Makaleler_f27/insanlik_Adina_Rahmi_Turan_t84118.html']İnsanlık Adına… | Rahmi Turan - Ey millet uyan! Uyumak için önümüzde sonsuzluk var!


Sözcü


24 Ocak 2016Kaynak: Sözcü

#4
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Kamer Genç…

Hem yobazların, hem bölücülerin, hem liboşların, hem saray soytarılarının eşit derecede nefret ettiği yurtseverdi.
Bir insana bu onur, bu dünyada da yeter, öbür dünyada da… Nur içinde yat.


Yılmaz Özdil


Bakınız,
http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/06_YR_245_Yilmaz_Ozdil_t84119.html']Kamer Genç… Yılmaz Özdil' target='_blank'>Kamer' class='bbc_url' title=''>http://www.kadimdostlar.com/Kadim_Dostlar_Siyaset_Arsivi_f119/06_YR_245_Yilmaz_Ozdil_t84119.html']Kamer Genç… Yılmaz Özdil


Kaynak: Sözcü
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı